Avoliittohyvityksestä tietävät ?
Onko kellään kokemusta tällaisesta, että kumppani asui muutaman vuoden minun omistusasunnossa ja maksoi kuluja noin 350 ja minä 900, sen lisäksi maksoi vakuutukset ja sähkölaskut. Nyt tuli ero ja kumppani aikoo vaatia avoliittohyvitystä että nuo hänen maksamansa kulut hyvitettäisiin?
Kommentit (7)
https://www.minilex.fi/a/avopuolisoiden-ero-ja-hyvitys
Koskee tilanteita joissa asuttu yhdessä 5 vuotta tai enemmän.
M60+
Ilmeisesti kun yhteinen lapsi niin alle 5 vuotta riittää..
Ei ole omakohtaista kokemusta mutta maalaisjärjellä ajatellen hänhän olisi ap.lle velkaa koska on maksanut vähemmän.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole omakohtaista kokemusta mutta maalaisjärjellä ajatellen hänhän olisi ap.lle velkaa koska on maksanut vähemmän.
Toisaalta asunto jää ilmeisesti AP:lle, eli vastikkeen rahoitusosuus + mahdolliset lainakulut kuuluivatkin hänelle.
Juu kuuluu, mutta lähinnä se, että jos kokonaisuudesta on maksanut ihan maltillisesti niin miten voisi hyvityksenä saada kaiken takaisin eli asua ilmaiseksi
Vaadit ensin häneltä kovin kovin kovin yksityiskohtaisen Excel taulukon miten hän esimerkiksi kulutti sitä sähköä ja paljon sinä kulutit sinä aikana. Kuinka hänen ahterisa kulutti sohvaa ja haiseeko se perseeltä.