On toi terveydenhoitoala vaan todella raaka ala tehdä töitä. Missä muulla alalla saa kovat sakot, jos työssä tekee virheen? 😔😔😔😔😔
Taas oli uutisissa, että ymmärrettyään ohjeen väärin nuori hoitaja joutui oikeuteen ja sai 1600 euron rapsut.
Paranisiko työntekijöiden huolellisuus kaikilla aloilla, jos mokasta joutuisi oikeuteen ja tulisi kunnon sakot niin kuin hoitajillakin? Tai pahimmillaan vietäisiin oikeus harjoittaa ammattia. Niin voidaan hoitajallekin tehdä.
Montako sakkoa sinä olisit joutunut maksamaan?
Kommentit (9)
Mielestäni alalla, jossa vaaditaan äärimmäistä huolellisuutta, ja virhe voi olla kohtalokas, pitäisi työolot olla sellaiset, että kiireen vuoksi ei virheitä tapahdu ja työntekijät saa pitää taukonsa.
Tottakai joskus voi olla kiire, mutta, jos kiire on jatkuvaa, se moninkertaistaa virheiden riskin ja kuormittaa työntekijää pitkällä aikajänteellä merkittävästi.
Työnantajalla ei ole käytännössä mitään vastuuta, jos työntekijä tekee kiireen vuoksi virheen ellei laiminlyönti ole räikeää. Mutta totuus on se, että epäinihimillinen kiire on normalisoitu ja hyväksytty hoitolalla jo ihan lainsäätäjien puolesta, kun hoitajamitoitusta on laskettu.
Itse en enää lähde omaa mielenterveyttäni rikkomaan hoitoalalle. Teen muita töitä, jossa kiire on myös, mutta virheen tapahtuessa kukaan ei kärsi tai kuole. Ja olen hyvin huolellinen myös kireessä. Virheet ovat kuitenkin inhimillisiä, jossain töissä vaan seuraukset hieman vakavampia.
Sote-ala on myös ala, jolla johtajat eivät juurikaan kanna vastuuta esimerkiksi eroamalla.
Verottajalta tulee muistutusmaksu pienestäkin unohduksesta. Kokoluokka eri kylläkin kuin oikeudesta saaduilla sakoilla. Vaikuttaa kaikkiin yrityksiin ja tilitoimistoihin.
Ammattikuskien ei käsittääkseni tarvitse ajaa kahta ajoneuvoa samaan aikaan. Ylinopeutta en usko kenenkään työnanatjan edellyttävän ajamaan.
Hoitoalalla on pakko hoitaa sama määrä potilaita, vaikka työvuorosta uupuisi työntekijöitä tai kaksi työntekijöistä on vaikkapa sidottuna elvytystilanteeseen jo alimiehitetyssä vuorossa.
Sama myös päiväkodissa. Lapsia ei voi jättää valvomatta oman onnensa nojaan, vaikka henkilökuntaa uupuu.
Lentokone ei lähde ilmaan jos ei ole kahta lentäjää ja muuta lentohenkilökuntaa riittävästi.
No jos tämä DI tekee virheen niin romahtaa koko tehdas... se on aika paljon enemmän kuin yks mummo kuopassa.
1600e on vähän vammautumisesta, vaurioista tai hengestä.
Jotenkin arvostan, että luopui valituksestaan hovioikeuteen.
"Ylinopeutta en usko kenenkään työnanatjan edellyttävän ajamaan."
Tietäisit vaan... Jotkut reitit kellotetaan niin, että turha toivo ehtiä aasta beehen 80km/h köröttelemällä
Liikenteessä ammattikuskit ainakin saavat. Voi lähteä henkikin. Tai lähteä tiilenpäitä lukemaan.