Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi kännyjä huudatetaan
31.05.2026 |
Julkisissa liikennevälineissä, kaupoissa jne? Videot pauhaa, musiikki huutaa ja puhutaan videopuheluita. Missä lähimmäisten huomioiminen? Melusaaste on saastetta pahimmillaan!!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Sanopa muuta. Äskettäin luin, että amerikkalainen lentoyhtiö on kieltänyt kaikenlaisen laitteiden käytön äänen kanssa koneissaan. Sallittu vain kuulokkeilla.
Tämä saisi tulla Suomeenkin, kaikkiin liikennevälineisiin ja julkisille paikoille. Raivostuttavinta on kännykän käyttö kaiuttimella. Miksi puhelinta ei voi käyttää normaalisti korvalla? Onko hienompaa huudattaa sitä niin, että kaikki muutkin kuulee, mitä puhutaan? En haluaisi kuunnella ihmisten juoruja ja kauppalistoja. Hiljaisuus on ylellisyyttä, jota fiksut ihmiset vaalii esimerkiksi paremmissa ravintoloissa.