Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kerrotaan työpaikkojen suunnittelu- ja käytännön ns. kukkasista, eli aivan väärin tehty. Minä aloitan:

Vierailija
03.05.2026 |

Ravintola-ala: Baarin perustaja halusi itse olla suunnittelemassa sitä, ja hänen haave oli luoda italialainen baari/bistro. Näin tehtiin, ja rahaakin oli. Keskelle ravintolaa rakennettin hieno, korottettu, baaritiski marmoripinnalla. Mutta. Sinne baarin sisälle ja ulos meneminen onnistui vain yhdestä luukusta tiskin toisella reunalla, jolloin se painava marmorilevy piti nostaa jollain voimilla ylös, että pääsisi sinne itse bistron puolelle. Italiassa on tuommoisessa bistrossa varmasti ravintolan puolella tarjoilijoita ja plokkareita useampia paikalla ja baaritiskin takana ainakin yksi. Suomessa yksi ihminen hoitaa koko homman. Ihan mahdotonta jumpata sen marmorikannen kanssa! Lisäksi omistaja ei antanut pitää sitä luukkua auki koko aikaa, vaan se piti aina sulkea mennessä ja tullessa. 

 

Toinen ravintolasta: Joku konttorissa työskentelevä oli se, joka teki tilauksen uusista tarjoiluvadeista ja astioista muutenkin. Minua kirpaisi nämä aika isot tarjoiluvadit. Yksi semmoinen painoi tyhjänä 2,5 kg! Tyhjänä. Mutta olivat kuulemma tyylikkäät ja arvokkaat. Mun ranteet ei olleet kumpaakaan.

 

Vielä yksi: Otetaan semmoinen isohoko ravintola-alue, jossa on erilaisia tiloja. On baari, karaoke, sitten joku cocktail alue, sitten bistro ja erilaisia pikku pöytiä ja tuoliryhmiä siellä sun täällä. Varmaan noin 100 m pituutta ja leveyttä jonkin verran. Semmoinen ruotsinlaivan promenadikansi. Toisessa päässä on yksi (1) siivouskomero koko sille alueelle. Eli tilaa missä säilyttää vaikka roskapusseja, joku pesuaine, semmoista perussälää mitä tarvitaan siihen siivoskeluun. ( Se varsinainen siivous kokonaisuudessaan tapahtuu sitten satamissa) Missään muualla niitä ei saanut pitää. Jos yritti jemmata jonkun roskapussirullan jonkun baarin alahyllylle, niin hyvin pian baarimestarit käski kuljettaa ne -ttuun täältä. Joka kerta jotain ihan tavallista tarviketta varten piti kävellä se 100 metriä ja sama takaisin. Ei tullut kellään mieleen suunnitteluvaiheessa, että laitetaanpa tänne pari tämmöistä kivaa lukittavaa kaappia, jossa voisi tavaroitaan säilytellä. 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Psykiatrisessa sairaalassa suljettiin joka toiselta osastolta eristyshuone. Joku idiootti oli lukenut tutkimuksen että se vähentää eristyksiä. Käytännössä eristykset siirtyi kuormittamaan niitä osastoja, joilla huone vielä oli ja potilaita, joiden ajateltiin lähtökohtaisesti olevan potentiaalisesti eristysherkkiä, sijoitettiin näille osastoille. Sitten kun niitä eristysherkkiä alkoi olla samalla osastolla liikaa tilanteet eskaloitui entisestään. Eristysten määrä nousi. Kuin tutkimuksen, se oli tehty sairaalassa Ruotsissa, jossa ei hoidettu päihde- tai väkivaltaiseksi tiedettyjä.

Kyllä vitutti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä neljä