Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomalainen ralliautoiija menehtyi onnettomuudessa

Vierailija
19.04.2026 |

Kilpa-autoilija kuolee järkyttävässä seitsemän moottorin onnettomuudessa, kun Max Verstappen ylistää tapahtumassa osallistumisen jälkeen

 

Kilpa-autoilija on menehtynyt kauheassa vesipeilis-onnettomuudessa Saksan kuuluisalla Nürburgringillä.

Juha Miettinen, 66, kuoli lauantaina onnettomuuden jälkeen Nürburgringin 24 tunnin kilpailun ensimmäisessä karsintakilpailussa.

Miettinen ajoi ulos noin 25 minuuttia neljän tunnin pituisen kisan alkamisen jälkeen Nordschleifen radan Karussell-osuudella.

 

Max Verstappen osallistui myös kilpailuun, mutta ei ollut osallisena onnettomuudessa ja ylisti sitä sosiaalisessa mediassa.

Hän kirjoitti Instagramissa: 'Shokissa siitä, mitä tapahtui tänään. Moottoriurheilu on jotain, mitä me kaikki rakastamme, mutta tällaisina aikoina se muistuttaa, kuinka vaarallista se voi olla.

'Lähetän vilpittömät osanottoni Juhan perheelle ja läheisille.'

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi neljä