Heikki Harju ehti olla kakkosavioliitossaan vain kolme vuotta, kunnes kuoli äkillisesti. Kirjoitti vaimolleen rakkauskirjeen someen
Ensitreffit alttarilla 2.0 -ohjelman asiantuntijana tunnettu parisuhdevalmentaja Heikki Harju kuoli yllättäen 4. maaliskuuta 2026.
Asiasta ensimmäisenä uutisoinut Iltalehti kertoi, että Harju kuoli äkilliseen sairauskohtaukseen. Hän oli 43-vuotias.
Harju meni naimisiin Laura-rakkaansa kanssa vuonna 2023.
Hänellä oli kolme lasta aiemmasta parisuhteestaan. Iltalehden haastattelussa hän kertoi ehdottaneensa puolisolleen jo kolmansilla treffeillä parisuhdevalmennukseen menoa.
– Meillä molemmilla oli lapsia edellisestä suhteesta ja kävimme erilaisissa koulutuksissa jo ennen yhteen muuttamista. Uusperheen kannalta se oli todella hyvä idea, Harju kertoi lehdessä.
Hän kirjoitti vaimostaan somessa intohimoisesti.
Tässä hänen rakkauskirje:
"Yli viisi vuotta olen ihmetellyt ja ihastellut sitä kauneutta ja Rakkautta mikä astui elämääni kun kohtasin Sinut... vieläkään en osaa löytää riittävän vahvoja sanoja kuvailemaan mitä näen kun katson sinua, mitä tunnen kun olet siinä.
RAKKAUS, KIITOLLISUUS, ILO, ONNELLISUUS, HALU JA INTOHIMO... nuo kaikki sanat tuntuvat liian pieniltä kuvaamaan sitä mitä koen, kun ajattelen sinua, kun olet edessäni, kun kosketan sinua!
Ja koko kesän ja syksyn olen yrittänyt löytää sanoja sille mitä viime kesänä tapahtui. Kävelit isäsi vieressä minua kohti, auringon lämmittäessä ja meriveden tuoksuessa ilmassa, näin sinut ja liikutuin jokaista soluani myöten sinun kauneudesta sekä sydämesi ja sielusi säihkeestä.
Elämässämme on ollut paljon upeita yhteisiä hetkiä ja silti tuo tilanne, tuo kaiken ajan pysäyttänyt seremonia Kreetan auringon alla, meille kaikista tärkeimpien ja rakkaimpien ihmisten läsnäollessa piirtyi osaksi sieluani, kun sanoit tahdon. Tuo hetki tulee olemaan ikuisesti mukanani, säilytän sitä sydämessäni.
Ja jotta muistat Rakkaani, Sielunkumppanini, niin sanon sinulle uudelleen... Olen täällä Rakastamassa Sinua. Siihen minut on luotu. Sydämeni täydeltä, jokaisesta solustani, sieluani myöten olen Rakastunut Sinuun.
Enkä vielä läheskään osaa edes ilmaista ja ilmentää sitä kaikkea Rakkautta mitä minussa virtaa sinua kohti, mutta siinä piilee hyvä uutinen sillä et osaa kulta edes aavistaa miten paljon Rakkautta ja suoranaista palvontaa(vielä aimpaakin enemmän) sinua kohtaan on vielä tulossa 100 vuoden(ainakin) aikana tulossa!
Olen tässä, Sinua varten, täynnä Rakkautta. Ja ajattelin tuhlata tuon kaiken Rakkauden Sinuun, sinä ihana sielun kumppanini ja villempien ja syvimpien osieni herättäjä. Vuoksesi aion tehdä kaiken, kuljen läpi pimeimmät kujat, ylitän pelkoni ja vapautan suurimman valoni... ja Rakas niin kuin valassani sanoin "Koko maailma on meidän leikkikenttä, jossa me yhdessä toteutetaan kaikki meidän unelmat".
Rakastan Sinua ikuisesti and beyond...
Miehesi ja Intohimoinen Rakastajasi,
Heikki Viljami Harju"
Kommentit (4)
Mikäköhän sairauskohtaus voi tulla noin nuorelle?
Rakastikohan ensimmäistäkin vaimoa alussa noin intohimoisesti?
Koskaan ei voi tietää, milloin aika yhtäkkiä täällä loppuukin.