Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen 71 ja joskus unohtelen asioita,

Vierailija
25.02.2026 |

mutta tähän mennessä sekä omasta mielestäni että muiden mielestä asiat ovat olleet aika pieniä. Esim seison jonkun kaapin edessä ja mietin, miksi. Annan periksi, menen takaisin sille sohvalle (tuolille, ompelukoneen ääreen tai mankelin tai tietokonepöydän ääreen. . .) mistä olin tullut ja kas: muistan,  mitä pitikin hakemani, ja kaappikin oli ollut juuri oikea paikka (!) joten uudelleen sinne. 
Anteeksi pitkä aloitus. Halusin selittää. 
Kysymys: Jos perheessä on dementiaa (äidilläni alkoi 75-vuotiaana, paheni nopeasti), mitä keinoja olisi helpottaa omaa ja lasteni eloa tulevaisuudessa, jos tulen äitiini? Ei tarvitse kertoa terveellisistä elämäntavoista tai ruuasta eikä edes kahvista (ne tiedetään kyllä), vaan onko jotain ihan omia koti- tai vippaskonsteja? Toimiiko joku lista siitä, missä kodin esineet (ne harvemmin käytettävät) ovat? Kannattaako lasteni pelastaa ajoissa valokuva-albumit (etten revi niistä kuvia irti kuten äitini teki) ja miten tuollaisen pelastamisen saa aikaiseksi ilman että huomaan ja suutun? Saako jonkun lääkärin kirjoittamaan minulle kirje, jossa kutsuu minut muka rutiiniomaiseen verikokeeseen, joka onkin muistikoe? Toimiiko mielestänne viheltävä avainnippu? Kertokaa! 
 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muillekin käy noin. Jopa nuorilla. Ehkei kaikki periydy. Dementia johtuu muusta yleensä. Alzheimer periytyvä. Verenpainetta voi joskus mitata. Verikokeita löytyy moneen lähtöön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä viisi