Juoko teillä teinit/nuoret kahvia
Mielestäni huikeesti vähentynyt kahvin juonti nuorten keskuudessa.
Muistelen että 30-40 vuotta sitten useat joi ala-aste ikäisenä.
Kommentit (12)
Molemmat joivat, mutta nuorempi halusi sitä aina. Minun äitini opetti heidät juomaan maitokahvia silloin, kun kävi hoitamassa lapsia n. 5-vuotiaana. Kuten hän aikanaan opetti minutkin. Siis desi maitoa ja tilkka kahvia.
Nyt pojat jo 25 v, ja toinen juo edelleen, toinen juo energiajuomia.
Yksi juo kahvia, toinen energiajuomia. 16 kumpikin
17v juo kahvia, 18v ei. Molemmat juovat energiajuomia.
Erikoiskahveja, ei sitä tavallista suodatinjauhatuksesta tehtyä.
On se tosiaan vähentynyt. Minä join kahvia alle kouluikäisenä 70-luvulla, eikä sitä ihmetelty yhtään.
Ei juo kumpikaan. Poikien kaveripiirissä kaksi kahvinjuojaa. Vähentynyt on älyttömästi.
Ei säännöllisesti, mutta esim juhlissa tms ottivat. Eikä juo teetäkään. Vettä, mehuja ja limuja. Energiajuomia harvoin.
Poika alkoi juomaan kahvia säännöllisemmin, kun aloitti ekassa työpaikassaan 17 vuotiaana.. ja myös polttamaan tupakkaa. :(
Tyttärelle alkoi maistua säännöllisempi kahvi myös työpaikan myötä 20 vuotiaana.
Ei nää nuoret ainakaan ole juoneet kahvia/teetä, kuten me silloin ysärin alussa. Kokoonnutiiin jollekin ja särvittiin kahvia. Nää istuu kuivin suin.
Vierailija kirjoitti:
Ei kahvia alaikäisille
Minä aloitin jo 5-vuotiaana 1964. Pullakahvit on maistunut siitä lähtien. Aikuisiällä jätin sokerin ja kerman pois.
Ei päihteitä pitäisi alaikäisille antaa. Turhaa riippuvuutta.
Itse aloitin kahvin juonnin alle kouluikäisenä ja 9 vuotiaasta saakka olen juonut kahvini ilman sokeria. Maidon kanssa kuitenkin aika.
Oma jo aikuiseni juo satunnaisesti kahvia ja teetä. En muista minkä ikäisenä aloitti kahvin maistelun aika nuorena muistaakseni.
Ei vaan noccoa ja celsiusta