Olen katsonut Ano Turtiaisen videoita Venäjältä ja pakko sanoa, että Venäjä näyttää paljon kauniimmalta kuin Suomi
Suomessa ainut oikeasti kaunis kaupunkialue on Senaatintorilla, ja senkin ovat venäläiset rakennuttaneet. Anon videoista näkee, miten kauniita kaupunkeja esimerkiksi Pietari, Tver ja Petroskoi ovat. Ovat kuin senaatintoreja kauttaaltaan.
Suomalaiset osaavat rakentaa vain rumia, harmaita ampiaispesiä Kalasatamaan ja Pasilaan. Venäläisillä on jotain sellaista esteettisyyden ja kauneuden tajua, mikä puuttuu suomalaisilta kokonaan. Suomalaisten tulee palauttaa suhteet Venäjään.
Kommentit (81)
tulkaa kaikki persut tänne se on teidän oike kotimaa,,,näin huudellaan venäjän rajalla ja sinne he ovat jo matkalla...
Muuta ihmeessä sinne itärottien sekaan niin molemmissa maissa keskimääräinen älykkyysosamäärä nousee.
Venäkä olis hieno maa jos ei olis venäläisiä. Valtavat luonnovarat, mutta kaikki paslotaan
Tai sitten vaan muutat Venäjälle, persu.
Samat röntöt kummassakin maassa. Kodikkuus on toinen juttu ja yksityisyys. Luonto kaunis.
Puhu vain omasta rumasta kaupungista, minun kaupungissa on oikein nätti vanha kirkko ja idyllinen vanhakaupunki. Ne on kyllä pitänyt rakentaa uusiksi pariin kertaan kun venäläiset on käynyt polttamassa. On täällä kyllä ruma neukkukuutiolähiökin, mutta ennen ja jälkeen suomettumista on rakennettu ihan kivojakin lähiöitä.
No tuota noin, viittaat historialliseen arkkitehtuuriin. Venäjällä tuo kaunis Senaatintorin arkkitehtuuri on sekoitus empireä ja laajemmin uusklassismia, jotka syntyivät Ranskassa 1800-luvulla. Sieltä se laajeni Saksan kautta Venäjälle. Saksalainen Engel toi sen senaatintorille työskenneltyään ensin Berliinissä ja Pietarissa. Stalinhan ammensi sitä vielä 1950-luvulla valtaa pitävien hallintorakennuksiin. Työläisille puolestaan rakennettiin ns. neukkukuutioita. Nykyajan arkkitehtuuri ei Venäjällä ole sen kummoisempaa kuin missään muualla.
Uutisissa oli juuri kun kymmeniä Persuja oli rajalla jonossa odottamassa pääsyä Venäjälle.
Ano oli siellä odottamassa. Ikitie onnelaan.
Venäläisten yleisin kuolinsyy onkin, että he lumoutuvat maisemansa kauneudesta sitä ihaillessaan ja vahingossa sen yhteydessä tipahtavat ikkunoista alas.
/s
Niin huonosti ei mene että elämääni jonkun anon videoihin tuhlaisin
Itsellä ei mene asiat niin huonosti, että vaivautuisin noita videoita katselemaan. Aika sekaisin pitää päästään olla jos noita seuraa, koska sehän saa jotain kahvirahoja noista videoklikkauksista eli ei mitään muuta kuin halveksuntaa tuolle mätisäkille.
Vierailija kirjoitti:
Upea ja kaunis maa kertakaikkiaan.
Ja mitkä ihanat ihmiset...Oi kun pääsisi vielä sinne....
Mikäs estää menemästä? Ja jäämästäkin sinne.
Vierailija kirjoitti:
tulkaa kaikki persut tänne se on teidän oike kotimaa,,,näin huudellaan venäjän rajalla ja sinne he ovat jo matkalla...
Heista Iigor paska.
Ihan sama millaisia kulisseja rakennetaan. Pääasia on harjoitettu politiikka ja se, että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Suhteet voidaan palauttaa sitten, kun on oikeudenmukainen rauha. Piste.
Vierailija kirjoitti:
Venäjällä työttömyysprosentti on reilu 2 %. Suomessa jo lähes 11 %. Venäjällä menee hyvin, Suomella huonosti.
Venäjällä on sotatalous tsaarin Vladimirin hyödyttömän sodan takia, joka kuluttaa varat pois tuottamatta mitään. Venäjällä menee päin vittua ja bunkkeripätkä tietää sen hyvin.
Neuvostoliiton aikaan ne rakensivat muutaman korttelin joka kaupunkiin joka oli niin kaunis ja täydellinen, ja käyttivät noita paikkoja propagandaan. Ulkkarit laitettiin niihin asumaan ja ohjelmat telkuissa kuvattiin niissä.
Muuten neuvostoliitto oli yhtä slummia ja pilua sai sukkanauhoja vastaan.
Venäläisen maailman kolme ihmettä: Ruokakauppa, metroasema ja paskageysir.
Vierailija kirjoitti:
Suomella menee aina hyvin, kun suhteet Venäjään on kunnossa. Kun suhteet on tuhottu, suomalaisilla menee huonosti. Tämän pitäisi jo jokaisen tollon ymmärtää.
Paitsi ettet sinä tollo ymmärrä etkä halua ymmärtää, että Venäjä oli se, joka paskoi välit meihin, ei toisin päin. Miksi meidän Venäjää pitäisi peesata?
Menes nyt sinne rintamalle, Ano.