Mitä onnellisuus tarkoittaa teidän mielestä
Olenko onnellinen jos syön yhden berliininmunkin? Olenko onnellinen jos olen rikas?
Olenko onnellinen jos nauran nyt ja lyön varpaani pöydänjalkaan myöhemmin?
Kommentit (6)
Suomi on maailman onnettomin maa, joten en tiedä.
Voit olla onnellinen aidosti myös köyhänä. Voit olla onnellinen aidosti ilman raajoja. Voit olla onnellinen syödessäsi pelkän salaatinlehden berliininmunkin sijasta.
Onnellisuus lähtee ihmisen ajatusmaailmasta. Arvoista. Teoista ja aidosta vilpittömyydestä. Onnelliseksi itseään voi sanoa kuka tahansa, mutta harva todella on aidosti onnellinen.
Vierailija kirjoitti:
Vapautta.
Mitä tämä tarkoittaa
Se on hyvä kysymys, vaikka alustus olikin aika luurankoversio. Vastaan suunnilleen yhtä lyhyesti.
Onnellisuuden välttämätön vaatimus lienee kyllä jonkin asteinen tyytyväisyys, mutta se ei yksin riitä. Lisäksi tarvitaan jotain merkityksellisyyden, onnistumisen, elämänhallinnan tms. tunteita. Jos nämä ovat kohtuullisen hyvällä mallilla, niin silloin voi olla onnellinen berliininmunkista, rikkaudesta ja nauramisesta. Jos ei, niin silloin nuo edellä mainitut asiat tuovat kyllä iloa, mutta eivät vielä onnellisuutta. Onnellisuus on pitkäkestoisempi ja kokonaisvaltaisempi.
Sitä että on v i t u s t i rahaa..sen jälkeen on kaikkea..rakkautta ja materiaa..autoja enemmän kuin jollakin selänteellä..voi länkyttää paskaa kuinka paljon vaan huvittaa..ja sanalla on painoarvoa..