Valtio maksaa kalliin laskun virheellisestä katujengituomiosta Syyttömien vankeus maksoi yli puoli miljoonaa
Syyttömien vangitseminen katujengijutussa tuli valtiolle kalliiksi. Lasku vankilassa olosta, oikeudenkäyntikuluista ja kärsimyskorvauksista nousi reilusti yli puolen miljoonan euron.
Neljä parikymppistä miestä tuomittiin kesällä 2023 RK-katujengijutussa noin 23 vuoden ehdottomiin vankeusrangaistuksiin. Usein lyhyisiin vankeusrangaistuksiin tuomitut saavat odottaa vapaalla lainvoimaiseen tuomioon asti, mutta Helsingin käräjäoikeus määräsi heidät heti vangittavaksi.
Minäkin voin mennä vankilaan istumaan 9 kuukaudeksi kun päivästä maksetaan 249 eur/pvä, menen oikein mielelläni, ei haittaisi ollenkaan. Saisi mukavat rahat pankkitilille. Suomessa on jotain mätää tässä, että tällaista tapahtuu.
20 kymppiset nauraa matkalla pankkiin, saavat sellaiset rahat, että monen työssäkäyvän täytyy käydä useita vuosia saadakseen summan.
Kommentit (4)
Kiitos Vihreät ja Vasemmistoliitto!
On todella jotain mätää, että ihonvärin vuoksi vangitaan ja syytetään ties mistä. Hyvä opetus poliisille, että pitää tiedostaa ne omat ennakkoluulot ja aina kysyä itseltään: entä jos valkoinen teiniporukka toimisi samoin, epäilisinkö katujengiksi?
Vierailija kirjoitti:
Kiitos Vihreät ja Vasemmistoliitto!
Poliisit ovat lähes poikkeuksetta perskokkareita.
https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011569398.html