Mitä alkaisit opiskelemaan jos nyt joutuisit vaihtamaan alaa?
Jos vaikka jäisit työttömäksi ja tulisi selväksi, että saman alan ja nykyistä koulutustasi vastaavia töitä on käytännössä mahdotonta löytää (tai jostain muusta syystä joutuisit tai haluaisi vaihta alaa), niin mille alalle tai ammattiin lähtisit opiskelemaan.
Kommentit (10)
Terapeutiksi tai psykologiksi. Töitä riittää.
Tuotantotalous kiinnostaa. On se tosin aika lähellä nykyistä IT-alaa, mutta kuitenkin vähän eri.
Tätä olen miettinyt. Nyt kandin paperit kaupalliselta alalta, mutta jos muutan parin vuoden päästä ulkomaille, oma nykyinen hallintopuolen asiantuntija ei tule onnistumaan (vaatisi hurjan kielitaidon ja hyvän yhteiskunnan tuntemuksen).
Voisin alkaa vaikka hoitoalalle - tykkään tehdä käsillä asioita ja auttaa ihmisiä. Koulutus toimisi varmaan myös hyvänä kielikouluna uuden maan kielen saamiseksi sujuvaksi.
Opiskelisin kauppatieteitä ja ryhtyisin päätoimiseksi sijoittajaksi.
Neurologiksi. Ehdin jäädä eläkkeelle ennen kuin valmistun.
Bussikuskiksi mutta en ole kyllä ajanut muutamaan vuoteen :D tai sitten menisin hitsauskurssille ja Meyerille töihin, tosin siinä ilmeisesti astma ei ole kovin hyvä diagnoosi jo valmiina... Ehkä tähyilisin töitä ulkomailta kuitenkin.
Arkkitehdiksi. Harmillista kuin aikuiset eivät enää saa opintotukea, niin se on esteenä uuden ammatian opiskelulle.