Kuinka paljon mainos vaikuttaa ostoskäyttäytymiseesi, esim. S-Market?
Vaikuttaako mainos ostoskäyttäytymiseesi?
Meillä ruokaan menevät kulut (noin 1500 euroa/kk) on siirretty K-ryhmän kaupppoihin S-Marketin ärsyttävän Taneli Mäkelän; "tämä ei ole", hokeman vuoksi.
Kommentit (5)
Ihan naurettava kysymys. Aivan kuin olisi hirveästi vaihtoehtoja 🥱🥱 ja jos jokin MAINOS vaikuttaa elämääsi noin paljon niin et sinä ihan täysillä käy.
Ei mainos itsessään vaan tarjoukset vaikuttavat siihen menenkö prismaan, s-markettiin, citymarkettiin, vai lidliin. Mainoksessa saa olla vaikka pystyyn nostettu karjuva suohirviö, en kiinnitä huomiotani enkä anna päivääni pilata.
En katso tai kuuntele mitään missä tulisi mitään mainoksia
Vierailija kirjoitti:
Ihan naurettava kysymys. Aivan kuin olisi hirveästi vaihtoehtoja 🥱🥱 ja jos jokin MAINOS vaikuttaa elämääsi noin paljon niin et sinä ihan täysillä käy.
"Aivan kuin olisi hirveästi vaihtoehtoja"...Tätähän se on, kun Suomi ei ole oikea markkinatalousmaa, kaikke on korkeintaa kaksi ja teillä maalla vain yksi.
Mutta kyllä mainos vaikuttaa ja sehän sen tehtävä onkin, meille ei osteta enää edes puikulaa Fazerin ärsyttävät jäätelömainoksen vuoksi.
Ei juuri mitenkään. Olen elämäni aikana käynyt vuoroin S- ja K-ryhmän marketissa sen mukaan, kumpi on ollut lähempänä kotiani. Joskus voin jostain mainoksesta saada inspiraation tehdä jotain tiettyä ruokaa.