Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkoholipolitiikka Suomessa Islannin malliin.

Vierailija
09.05.2025 |

Islannissa paikallisella alkolla on yksinoikeus kaikkien 2,25% tai yli olevien alkoholituotteiden myyntiin. Miksei tähän siirryttäisiin Suomessakin? Jos alkoholin myynti vapautetaan ei se päivittäistavarakaupassa lisää yhtään työpaikkoja vaan kun Alkoja lakkautetaan tulee lisää työttömiä ja Alkon valtiolle tulouttamat rahat jäävät saamatta. Jos taas sääntelyä kiristetään päivittäistavarakaupasta tuskin ketään potkitaan ulos mutta Alkojen määrä ja sitä kautta työpaikat lisääntyvät ja valtio saa lisää tuloja. Yksinkertaista. Tätä mallia voisi koittaa sitten vielä lisätä. Vaatekaupat erikseen, lihakaupat, vihanneskaupat jne jne. Niinhän se on muuallakin Euroopassa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihenhän menee turhaa aikaa kun pitää loikkia ympäri kaupunkia hakemassa eri kaupoista eri ostokset. 

Vierailija
2/3 |
09.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päinvastoin olisi aika jo lopettaa alkoholilla politiikan tekeminen, joka ei ole estänyt, eikä tule estämään ketään juomasta alkoholia. Eiköhän oleellisempaa ja järkevämpää olisi laittaa kuntoon alkoholiongelmaisten ohjaaminen hoitoon. Vai pitäisikö terveydelle ilmeisen haitalliset karkit, sipsit ja limsat olla nekin valtion monopoliliikkeissä? Roskaruokaravintolat valtakunnan tasolla muodostaisivat myös yhden jättimäisen monopoliyhtiön jatkossa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siirretään kaikki elinkeinoelämä valtion hoidettavaksi. Silloin tulisi täystyöllisyys eivätkä kapitalistit enää pääsisi rikastumaan toisten työllä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän seitsemän