YLE: Kerään pulloja jotta saisin vauvalle ruokaa
Silmiinpistävän laihan vauvan kuva puhelimen ruudulla on sydäntäsärkevä.
Pieni, alle yksivuotias lapsi istuu syöttötuolissa tamperelaisessa lähiössä. Silmät näyttävät valtavilta, pikkuiset jalat tikuilta.
Hän painaa vain kuusi kiloa, vaikka tässä iässä pitäisi painaa 12 kiloa, vauvan äiti melkein kuiskaa.
Pystyskö tätä perhettä nyt jotenki auttamaan? Mitä kautta heille vois kertoa hakemaan wolt kuskiksi tai siivoojaks, tai miten pystys vauvalle lähettää ruokaa ettei kuole nälkään? Tai miten pystyy kertomaan perheelle, että tampereella on useampikin ruoka-apu tai että kirkkoon vois koittaa mennä syömään. Mitä voin tehdä? Vai jätetäänkö kuihtumaan ja lähtevät takas valtion maksamalla karkoituslentokoneella.
Kommentit (1103)
Annas kun arvaan: vanhemmat narkkaa tai kaljottelee ja ei jää rahaa lapsen ruokaan?
Laita linkki niin nähdään miten ruipelo on kyseessä
Ja mitähän on tuumannut esim. Neuvola, jos lapsi painaa puolet vähemmän kuin pitäisi eikä asiaan tule muutosta pitäisikö tehdä LASU ??
Eikö Lasu ja Sode puutu näihin, jos tieto kurjuudesta on kouluissakin?
Ja tässä oli kyse siis lähtömaansa eliitistä. Siellä varakkaimmasta ja koulutetummasta porukasta.
Miten heillä ei voi olla oikeaa tietoa Suomen kustannustasosta?
Kuvassa aikuiset eivät kyllä näyttäneet aliravituilta.
Vierailija kirjoitti:
Kerätään pisteitä ja sulatellaan suomalaisten sydämmet ottamaan kaikki vastaan? Itsellä menee kohta kuppi nurin.
Toivottavasti menee nurin ja heittää 15 volttia matkalla.
Sitä toivon hartaasti kaikille muillekin joilla on hinku muodostaa mielipiteitä lukematta mistä puhutaan.
Vierailija kirjoitti:
Eikö Lasu ja Sode puutu näihin, jos tieto kurjuudesta on kouluissakin?
Ja tässä oli kyse siis lähtömaansa eliitistä. Siellä varakkaimmasta ja koulutetummasta porukasta.
Miten heillä ei voi olla oikeaa tietoa Suomen kustannustasosta?
Perhe ei kuulu suomalaisen sosiaaliturvan piiriin vaikka asuukin täällä.
Säälillä taas koitetaan kerätä rahaa. Ei keräis pulloja vaan menisi Alepan eteen hattu kourassa laihan vauvan kanssa kerjäämään, niin eiköhän kohta olisi ruokakassi täynnä.
Omassa maassaan hyväosaiset ovat luopuneet kaikesta päästääkseen Suomeen. Miten tätä maata ulkomailla oikein markkinoidaan? Taikaseinä olikin illuusio vai?
Luin jutun enkä usko kyllä ihan kaikkea mitä kertovat. Jotakin jää nyt kertomatta, niin kuin asian laita usein on. Miksi ihmeessä edes lähtivät, jos oli hyvät työt pankissa ja koulutukset molemmilla kotimaassaan jo ennestään? Miten ovat hassanneet tappiin jo kaikki mahdolliset luottokortit, vaikka ovat olleet vasta 4kk Suomessa? Miten korkeakoulutetut ihmiset eivät ole etukäteen ottaneet selvää maasta mihin ovat muuttamassa, varsinkin pienen vauvan kanssa?
Vetääkö äiti kuitenkin tupakkaa ja kaljaa?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kerätään pisteitä ja sulatellaan suomalaisten sydämmet ottamaan kaikki vastaan? Itsellä menee kohta kuppi nurin.
Toivottavasti menee nurin ja heittää 15 volttia matkalla.
Sitä toivon hartaasti kaikille muillekin joilla on hinku muodostaa mielipiteitä lukematta mistä puhutaan.
Kyllä varmaan kaikki luki tuon mitä luettavissa oli. Latvalaho B2 oltava jos lapsen antaa kärsiä.
Mihin ne tukirahat menee kun lapsen ruokaa ei priorisoida. Liian kallis kämppä ?
Eikö tämä ollut se Ylen juttu? Eivät alle vuoden ikäiset vauvat kyllä missään paina 12 kiloa.
Vähän kaksipiippuinen juttu. Ovat tulleet opiskelemaan. Kustannustaso olisi pitänyt selvittää etukäteen ja myös isän hankkia se työpaikka valmiiksi. Ihmettelen ettei näillä spekseilla palata jo kotiin. Annetaanko lapsen kuolla nälkään mieluummin?Miksei tosiaan ole lasuja kehissä, jos ovat neuvolan piirissä.Saisiko lapselle päiväkotipaikan niin saa edes ruokaa...
Vierailija kirjoitti:
Mihin ne tukirahat menee kun lapsen ruokaa ei priorisoida. Liian kallis kämppä ?
Mitkä tuet? He eivät saa tukia.
niin, ei sulla ollu enää voimia kirjottaa linkkiä
Miten jos vaikka opettelisivat kielen, jos töihin haluaa? Jos ei vaivan näkö kiinnosta, sitten paluu kotikonnuille.
Ihan ohiksena, ei suomalaisillekaan löydy töitä.
Mun lapsi on 12kk ja painaa 8 kiloa. On hoikka ja pieni. Samoin oli hänen isosisaruksensa, samoin olin itse lapsena, samoin oli minun äitini lapsena... Taaperoni syö kuin hevonen, mutta touhuaa senkin edestä. Neuvolasta käsketty laittamaan öljyä ruokaan että tulee painoa, mutta tiedän jo, että tuosta ei semmosta jykevää michelin vauvaa tule koska geenit.
Että en suoraan sanoisi, että kaikkien n. 1v ikäisten pitää olla 12kg ja että hoikka lapsi olisi automaattisesti nälkiintynyt. Vanhempien pitää toki tehdä kaikkensa vauvansa ruokkiakseen. Hyvässä lihassa nuokin näyttävät olevan.
Miksi tehdä lapsia jos ei kykene heistä huolehtimaan?