Kotihoidontuen lyhentäminen ja muutos perhevapaisiin käsittelyssä
Esillä on ollut kotihoidontuen lyhentäminen siihen kun lapsi on 1,5-vuotias ja vanhempainvapaan siirto-oikeuden poistaminen tai rajoittaminen:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011105624.html
Kotihoidontuki on nyt jo järkyttävän pieni. Tämä muutos tuskin ainakaan lisäisi intoa lasten hankkimiseen?
Kommentit (23)
Väestönvaihto etenee suunnitellusti.
Meille ei sitten tule suunnitteilla ollutta toista lasta, jos lasta ei saa hoitaa 3-vuotiaaksi asti kotona menettämättä työpaikkaansa. Päiväkodit ovat erittäin kuormittavia paikkoja sekä työntekijöille että pienelle lapselle, enkä millään voisi laittaa omaa lasta alle 3-vuotiaana päiväkotiin hoitoon.
Terveisin entinen vaka-ope (nykyisin uudella alalla, koska päiväkodissa tuntui niin epäeettiseltä työskennellä)
Kotihoidontukea lyhentämällä/pienentämällä saadaan syntyvyys laskemaan entisestään. Wau.
Vierailija kirjoitti:
Niin se pitäisi ollakkin ettei mikään raha lisäisi intoa vaan motiivi pitää olla jonkin muu. Lisääntyä ei ole pakko jos ei ole varaa.
Paljon halvemmaksi yhteiskunnalle se kotihoito tulee kuin päivähoito.
1,5-vuotias ei todellakaan kuulu nykyisiin jättilaitoksiin.
Tällä toiminnalla syntyvyys ei nouse.
Lapsen täytyy saada olla kotona vähintään siihen 3v asti!
Ei pieniä lapsia kuulu erottaa vanhemmistaan.
Aina vouhotetaan, että herranjumala ei noin pientä voi laittaa mummille hoitoon yhdeksi illaksi, mutta päiväkotiin tuntemattomille voi hyvin laittaa koko työpäiväksi :) jännä
Outoa toimintaa, jos halutaan edistää väestönkasvua tai edes yrittää ehkäistä jyrkkää väestönlaskua. Pitäisi varmaankin ennemminkin pidentää vanhempien oikeutta hoitaa lapsiaan kotona niin, että työpaikka säilyisi silti.
Tämähän on suunnitteilla koska somalimammat loisii himassa vuosikausia. Kaikki muut sitten kärsivät näiden takia.
Luojan kiitos sain lapseni jo ja olen saanut olla hänen kanssaan kotosalla monta vuotta. Kerran viikossa on käynyt seurakunnan päiväkerhossa, siinä on tarpeeksi varhaiskasvatusta pienelle. Kotona ollaan vietetty rauhallista arkea, luettu paljon kirjoja ja ulkoiltu pihassa ja metsässä. Syksyllä hän on 3,5-vuotias ja aloittaa osa-aikaisesti päivähoidossa. Lyhyitä päiviä ja kolmena tai neljänä päivänä viikossa.
Tämä suuntaus, jossa varmaan lopulta kotihoidontuesta luovutaan vallan, on täysin sairas. Päinvastoin pitäisi jatkaa maksamista siihen asti kun lapsi täyttää 4 ja suuruudeltaan sen pitäisi olla VÄHINTÄÄN työttömyysetuuden minimin tasolla. Mutta ei, ei, ei. Kaikki lapset 10-kuisina vaan kasvattamoihin kärsimään melusta ja kiireestä. Mieluiten 8-9 tuntisia päiviä.
Tämän syy on ulkomaalaisissa äideissä ja siinä että ko lapset halutaan päiväkotiin oppimaan suomen kieli.
Vierailija kirjoitti:
Tämähän on suunnitteilla koska somalimammat loisii himassa vuosikausia. Kaikki muut sitten kärsivät näiden takia.
No kuka ne töihin ottaa ja minne? Lapset on saatava kyllä päiväkotiin kieltä oppimaan, mutta tarvitseeko kaikkia vanhempia rangaista?
Haluavat että vain rikkaat lisääntyy. Mitä sitä rahvasta kansaa lisäämään.
Ei tule synnytystalkoita tällä suuntauksella!
Voi voi sentään mikä ehdotus et nykynen vielä puolitettas.Aivan huoletta pitäisi tukea kotihoitoa, vaikkapa eskari ikään saakka.
Jos tulee kotihoidontuen lyhennys, eikä kotiin saa jäädä lasta hoitamaan töistä, niin haemme opiskelemaan ja jäämme opintovapaalle ja hoidamme lasta kotona. Nykyresurssein varustettu päiväkoti ei ole vaihtoehto alle 3-vuotiaalle.
Monikulttuuri toimii. Järjestelmät, jotka ovat palvelleet hyvin kantaväestöä, romutetaan kulttuuriamme ja meitä vihaavien muukalaisten takia. Mutta onneksi saadaan kiihkeitä raískaritaksikuskeja ja halpaa kebabia vastineeksi, ettei ihan tyhjin käsin tarvitse jäädä.
Jos pitää lopputili ottaa tällaisen päätöksen myötä, niin en todellakaan hanki toista lasta. Koska voi olla etten saa edes enää töitä, jos joudun jättäytymään töistä pois irtisanoutumalla. En vaan pysty laittamaan jättilaitokseen hoitoon omaa pikkuista ennen 3-4 vuotta. :(
Sen kun lyhentävät tukiaikaa mutta jättäkööt kokonaisajan entiselleen. Siis niin että tuki loppuu, kun lapsi on 1,5-vuotias, mutta työpaikka säilyy, kunnes lapsi on 3.
Vierailija kirjoitti:
Monikulttuuri toimii. Järjestelmät, jotka ovat palvelleet hyvin kantaväestöä, romutetaan kulttuuriamme ja meitä vihaavien muukalaisten takia. Mutta onneksi saadaan kiihkeitä raískaritaksikuskeja ja halpaa kebabia vastineeksi, ettei ihan tyhjin käsin tarvitse jäädä.
Tämä !!!!
Niin se pitäisi ollakkin ettei mikään raha lisäisi intoa vaan motiivi pitää olla jonkin muu. Lisääntyä ei ole pakko jos ei ole varaa.