Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä pakko joillain suomenruotsalaisilla on puhua yksinomaan suomea?

Vierailija
08.03.2025 |

Ärsyttää suomenruotsalaiset, jotka ovat ehdottomia siitä, että asiointikieli on suomi! Asiakaspalvutyössäni ymmärrän, etteivät kaikki suomenruotsalaiset voi tietää koulu- ja äidinkieleni olevan ruotsi. Kuitenkaan en osaa suhtautua vakio-asiakkaisiin, 60v suomenruotsalainen pari, jotka keskenään aina puhuvat ruotsia, ja emäntä asioi aina ruotsiksi, mutta kun puhuttelen miestä, vuosi toisensa jälkeen vaihtaa hän aina suomeksi, kieltäytyy puhumasta ruotsia. Muutenhan jokainen saa harjoitella vierasta kieltä missä haluaa, mutta kun ollaan perheen kanssa liikkeellä ja olet ainoa porukassa, joka haluaa olla erilainen kuin muut, niin eikö tässä mennä jo naurettavuuden puolelle!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häpeän omaa suomenruotsalaisuuttani, liitän siihen snobismia ja elitismiä. Tämän takia haluan minua puhuteltavan suomeksi. Suomenruotsalaiset ovat yleisesti sisäänpäinlämpenevää ja toisia ihmisiä arvostelevaa sakkia, inhoan heitä ja inhoan sitä kulttuuria, mitä esi-isäni edustavat!

Vierailija
2/2 |
08.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

 Suomenruotsalaiset ovat yleisesti sisäänpäinlämpenevää ja toisia ihmisiä arvostelevaa sakkia, inhoan heitä ja inhoan sitä kulttuuria, mitä esi-isäni edustavat!

Höpsis! Lankoni on upea ihminen: auttavainen, avoin, sydämellinen, hauska, ahkera, ihana mies sisarelleni, erinomainen isä heidän lapsilleen - ja suomenruotsalainen. 

Jos sinun sukusi on jotain snobeja täynnä, se ei todellakaan ole mikään syy haukkua muita. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kahdeksan