Pärjääkö koiran ja rollaattorin kanssa yhdessä? Sopeutuuko koira kävelemään hitaammin?
Kommentit (13)
Pärjää, tosin riippuu rodusta. Minulla on kultainen noutaja, joka kävelee nätisti vierellä. Jää ilman pyytämistä odottamaan kun jään nostelemaan rollikkaa rotvallin reunan yli.
Ihana lellukka, oli minulla jo pari vuotta ennen sairastumista. Nyt 3,5 vuotias.
Riippuu rodusta ja koirasta. Jos nuori, riehakas tai remmiräyhääjä, niin ei pärjää. Ja mitenkäs tuo kakankeruu, miten se hoituu rollaattorin kanssa? Useimmiten koirat tekee tarpeensa pientareelle, minne paha rullan kanssa mennä.
Koirat ovat yksilöitä. Toiset vetää ja toiset ei. Meinaatkos pennun ottaa?
Ota pikkukoira, helpompi hallita hihnassa.
Nyt ollaan taas asian ytimessä. Klenkka ja koira. Voiko parempaa ideaa miettiä.
Kyllähän koira liikuntaa tarvis. Ja metsälenkkejä, joihin ei rollaattorilla pääse. Ei ole koiran elämää köpötellä hiljakseen asfaltilla lyhyttä lenkkiä.
Läheisessä itsenäisen asumisen senioritalossa yksi iäkäs rouva käpöttelee hitaasti rollansa kanssa pienen, sekarotuisen koiran kanssa. Koira on kiltin oloinen.Jututin kerran rouvaa , niin koira on kuulema rescue-koira ja vieraita kohtaan arka. Vaikutti, että hyvin tulevat toimeen.
Riippuu koirarodusta.
Ehdotan jotain rauhallista rotua, esimerkiksi alaskanmalamuuttia. Sen kanssa on kiva kävellä.
Koira on elävä olento joka tarvitsee kunnolla liikuntaa. Älä hanki jos et itsekään pääse liikkumaan normaalisti.
Jos olet koiran hankintaa miettimässä, tämä ei auennut viestissäsi. Suosittelisin jotain kodinvaihtajaa, en pentua. Varmasti pärjäät lenkeillä, pienen rauhallisen koiran kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Pärjää, tosin riippuu rodusta. Minulla on kultainen noutaja, joka kävelee nätisti vierellä. Jää ilman pyytämistä odottamaan kun jään nostelemaan rollikkaa rotvallin reunan yli.
Ihana lellukka, oli minulla jo pari vuotta ennen sairastumista. Nyt 3,5 vuotias.
Kommentoin omaa viestiäni. Mieheni tekee koiran kanssa pidemmät lenkitykset ja metsälenkit, joten koira pääsee liikkumaan muutenkin kuin vain minun hitaammat köpöttelyt.
Koira sopeutuu kyllä vauhtiin. Fleksihihnastakin on apua. Mutta jos koira on sellaista rotua, joka tarvitsee liikuntaa, palkkaa ihmeessä joku lenkittämään se sitten oikeaakin vauhtia, niin se pysyy terveempänä.