Miksi RKP vastustaa harmaan talouden vastaista toimintaa?
Henriksson oli Rkp:n neuvottelija harmaan talouden työryhmässä, kun Jyrki Kataisen hallitusta muodostettiin. Henrikssonin poistovaatimukaet toimenpidelistaan saivat kokoomuksenkin näyttämään liki sosialisteilta:
Selvitetään rikoshyödyn perinnässä sovellettavaa käännettyä todistustaakkaa
Rkp: Poistetaan
Tarkistetaan rangaistusasteikkoja tekojen törkeyden mukaan.
Rkp: Poistetaan
Viranomaisten väliset tiedonvaihdon esteet puretaan ja viranomaisrekisterit saatetaan kaikkien harmaan talouden torjuntaviranomaisten käyttöön
Rkp: Poistetaan
Erityisesti Kataisen hallituskaudelta jäi mieleen osakeomistusten piilottamista helpottavan hallintarekisterin pohjustaminen. Tämä oli Rkp:n ja kokoomuksen yhteinen lempilapsi, jota pankkilakimiehen uralta politiikkaan ponnistanut Henriksson puolusti voimallisesti myös hallitusneuvotteluissa.
Leimallista Rkp:n harmaan talouden torjunnalle on ollut kotitalousvähennyksen merkityksen korostaminen. Vuosi toisensa jälkeen Rkp on vaatinut korottamaan kotitalousvähennystä. Usein syyksi on työllisyysvaikutusten vuoksi mainittu harmaan talouden torjunta.
Argumenttiin vetoamista ei tunnu haitanneen edes taannoinen tutkimus, jonka mukaan kotitalousvähennys ei ole vähentänyt harmaata taloutta eikä lisännyt työllisyyttä. Sen sijaan se on ollut tehokas tulonsiirto suurituloisille.
Kommentit (4)
Kuka niiden mökki- sun muut rempat tekisi edullisesti, jos ei pimeä raksareiska?
Kyllähän nuo RKP:lle käyvät, kunhan hallitus suostuu samalla lisäämään pakkoruotsin tuntimääriä ja aikaistamaan sen ekalle luokalle.
Rkp ja kokoomus ovat harmaan talouden vankkoja tukijoita.