Mikä päänäsärky se on, kun kumartuessa sattuu päähän eniten?
Puolikuntoisena jo 4 päivää, nuhaa ja aikamoinen päänäsrky, niskat jumissa. Mutta huh huh kun on päivän mittaan kumartunut pari kertaa, pään kun laitta alaspäin niin kivistää aivan kamalasti.
Silmätulehdus ja silmiä aristaa myös. mutta harvemmin mulla tällaista oiretta, että pää alaspäin vasta jomottaa.
Kommentit (14)
Ontelot täynnä moskaa, tulee painetta, kun kumartuu ja särkee päätä!
Poski- ja otsaontelontulehdusta veikkaan minäkin. Tuleeko jo keltaista mädän hajuista räkää/ysköksiä?
kumarsin äsken ottamaan lattialta jotain, ja päälakea vihlaisi aivan järkyttävästi. Nuhaa ei tosin juuri ole.
ja minulle sh on määrännyt siihen itsehoidoksi buranaa kuuriluontoisesti. Sillä saattaa mennä ohi, ja jos ei niin sitten lääkäriin.
niin aivokalvontulehdus on mahdollinen. Mun mielestä päivystysasia! ei muuta kuin lääkäriin, toivottavasti ei ole mutta paras varmistaa, ja siis ei odotella aamuun.
Ei kuumetta, ei yhtään räkää nenässä, ei yskitä. Hiukan hengästynyt olo vaan.
On vaan hillitön pääänsärky, niska jumissa.
Itse asiassa minäkin pohdin jo tuota aivokalvontulehdusta, siis lievää virusperäistä.
Hyvänä kakkosena tarjoan vaihtoehdoksi niskajumituksen aiheuttamasta jännistyspäänsärkyä. Tai ihan vaan flunssaan yleisesti liittyvää särkyä siellä sun täällä.
Itselläni jännityspäänsärky (siis jumittuneesta niskasta johtuva) tuntuu nimenomaan ohimoissa ja takaraivossa, sen alaosissa.
juuri tuollaista. Lääkärissä käynti ja etenkin jos pyydät reseptillä jotain lihasrelaksantti-lääkettä.
Samaan syssyyn syöt nyt noin viiden päivän ajan kuuriluontoisesti tavallista tulehduskipulääkettä... esim. ibuprofeeni-valmistetta.
vaikka harvinaisempi se on että saattaahan se olla ihan perinteinen poskiontelontulehduskin.. mutta oireisto viittais otsalohkoon.
Tulehdus sinuksissa joka tapuksessa.
Mullon samoja oireita, paitsi pääkipu tulee vain kyykistyessä ja korvien kohdalta päälakeen asti sattuu ja kaulan alueelle ja muuten kuumeinen olo.
Itsellä ollut usein poskiontelon tulehdus ja välillä ei tunnu kyllä missään vaikka taivuttaa päätä alas. Ollut myös aivokalvon tulehdus ja silloin ei pystynyt taivuttaa päätä taakse yhtään. Yskiminen sattui päähän aivan hirveästi.
Minulla on ollut vastaavaa päänsärkyä 10-vuoden ajan. Kengännauhoja solmiessa pää alaspäin alkaa päänsärky, joka loppuu kun nousen takaisin seisomaan. Magneettikin tehty. Niskat jumissa ja ikään kuuluvaa kulumaa.
...hope not, aivokalvontulehdus?!
Voisko olla räkää poskionteloissa tai otsaontelontulehdus?