Tukesilta suuri takaisin veto erittäin vaarallisista lastenvaatteista!
JR-merkkisten cargohousujen kiristysnyörit ovat liian pitkät ja voivat aiheuttaa vaaratilanteita kuten jäädä jumiin kulkuneuvoihin. Takaisinveto koskee lasten kiristysnyörillisistä JR cargohousuja. Virasto lisäksi varoittaa vanhenpia, että he eivät antaisi alaikäisen pukea näitä vaarallisia housuja joiden kiristysnyöri on liian pitkä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/onko-lapsellasi-nama-housut-ota-poi…
Kommentit (6)
JR Lastenvaate, koot 140-164 cm, Cargohousut
Mikä puute tuotteessa on?
Housujen kiristysnyörit ovat liian pitkät. Nyörien tarttuminen liikkuviin kulkuneuvoihin, kuten linja-autojen oviin tai polkupyöriin voi aiheuttaa vakavan vaaran.
Mitä pitää tehdä?
Poista tuote käytöstä välittömästi! Yritys pyytää kuluttajia ja muita loppukäyttäjiä palauttamaan tuotteen. Yritys antaa lisätietoja toimintaohjeista, tuotteen aiheuttamasta vaarasta sekä jälleenmyyntipaikoista. Mahdollisessa ongelmatilanteessa kuluttajansuojan osalta ohjeita ja sovitteluapua antaa kuluttajaneuvonta.
Toimenpide
Palautusmenettely (Mitä tämä tarkoittaa?)
Yritys on lopettanut oma-aloitteisesti tuotteen myynnin ja ryhtynyt toimenpiteisiin, joilla jälleenmyyjillä ja loppukäyttäjillä olevat tuotteet saadaan kerättyä takaisin.
Muuta huomioitavaa
EAN: 6438460782220, 6438460782213, 6438460782244, 6438460782275, 6438460782190
https://vaarallisettuotteet.fi/ilmoitukset/ilmoitus/4e2fbc14-13f7-455a-…
Miten me ennen pärjättiinkään, kun viranomaiset eivät mittailleet lastemme vaatteiden nyörejä.
No eiköhän 140-164-senttiset osaa itsekin katsoa, missä housunsa viilettää. Ihme vauhkoamista taas.
"Poista tuote käytöstä välittömästi!"
Tai mitä jos vaikka käyttäisit saksia?
Vierailija kirjoitti:
"Poista tuote käytöstä välittömästi!"
Tai mitä jos vaikka käyttäisit saksia?
Aika reikiä alkaa leikata housuja pois lasten jaloista.
Aiemmin Tukes myöskin varoitti lasten shortseista joissa oli liian pitkät nauhat. Housuja ei tule käyttää ja on pyydetty että ne palautaisiin takaisin kauppaan tai vaihteetaisiin houhuihin joissa ei ole kiristysnyöriä jolloin ei ole riskiä että nyöri tarttuisi kiinni johonkin.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/varoitus-lasten-shortseista-tee-tam…