HS: Wolt-kuski kuvailee näkemiään yhteenottoja: Teinit häiriköivät "känniläisiä, joilla ei ole enää mitään menetettävää"
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010499605.html
Tällaista Oulussa
"Nuori aasialaistaustainen mies halusi kertoa näkemyksensä, mutta ei halunnut julkaista nimeään kesken olevan turva paikka prosessinsa vuoksi. Wolt-ruokalähettinä työskentelevä mies näkee keskustan tapahtumat läheltä joka päivä.
Mies kertoo todistaneensa ydinkeskustassa nuorisoporukoiden ja kantasuomalaisten päihteidenkäyttäjien välisiä yhteenottoja. Nuorten jengeissä on hänen mukaansa sekä suomalais- että ulkomaalaistaustaisia.
"Teinit luulevat olevansa vahvoja, ja heillä on jengi täällä. He menevät häiritsemään känniläisiä, joilla ei ole elämässä enää mitään menetettävää ja heillä voi olla puukko tai jokin ase taskussa. Vankilaan päästessään he saavat pariksi vuodeksi nukkumapaikan ja ruokaa.""
Tajuaako nuo teinit ollenkaan, kuinka vaarallisilla asioilla leikkivät?
Tämä on ihanaa.