Mitä teet, jos joku tuo juhliisi lahjaksi jotain syötävää/juotavaa
Avaatko tällaisen lahjan, ja tarjoat vieraillesi, vai laitatko lahjan sivuun ja laitat tarjolle niitä ruokia ja juomia mitä suunnittelit juhlan syömisiksi.
Kommentit (6)
Riippuu tarjottavasta Jos on todella erityistä niin laittaisin tarjolle. Joku keksipaketti tai viinipullo menee kaappiin. Sehän on lahja eikä mikään nyyttikestihomma.
Itken ja kipuilen asian kanssa. Teen äänekkäästi selväksi, ettei niin pitäisi tehdä. 😤
Mietin hikoileeko se leipoessaan niihin piikkiproteiinia. No ei kai sentään.
Tiputan ne vahingossa latialle ja valitettavasti joudutaan heittämään kompostiin ne.
Laitan kaappiin. Nehän ovat lahjoja. Tarjottavat on suunniteltu etukäteen, eikä kyseessä ole mitkään nyyttikestit. Jos lahjan tuoja erikseen sanoo, että toin viiniä tarjottavaksi, laitan sitten pöytään. Mutta mitään kaupan keksejä tai valmisdonitseja en laita tarjolle juhliini.
Tarjoan vieraille. Moukkamaisinta mitä tiedän on, että kun tuot tuliaisiksi hyvää viiniä, isäntäväki laittaa sen kaappiin ja tarjoaa hiivaista kotiviiniään.