Voisikohan olla mahdollista, että ei koskaan kävisi ulkona kotoaan?
Laskut voi maksaa tietokoneella tai jos on edunvalvoja, joka hoitaa ne laskut. Sitten tilaisi ruokaa kotiin suoraa jostain Woltin kautta tai eikö kaupastakin voi tilata ruokaa ja esim. hygieniatuotteet kuten wc-paperit, shampoot ja pyykinpesuaineet suoraan kotiin, vaatteitakin voi tilata vaikka jostain verkkokaupasta ja Postilla on tietääkseni jonkinlainen kotiinkuljetus palvelu, että paketti toimitetaan suoraan kotiin maksua vastaan. Olisi itse kotona koko ajan ja esim. ruoka, vaatteet ja hygieniatavarat toimitetaan suoraan ovelle. Vaikka se maksaisi jonkin verran. Työtäkin voi tehdä etänä kotoa käsin ja vaikka tuttaviin olla yhteydessä kännykän välityksellä.
Kommentit (13)
Moni vanhus ja vammainen joutuu olemaan vastoin tahtoaan.
En suosittelisi, jos on terveet jalat.
Jos ei koskaan tarvitse mitään fyysistä labrakoetta tai lääkitystä jota ei määrätä etänä tai mitään fyysistä leikkausta tai dialyysiä tai vastaavaa.
paljon riippuu tietysti siitä, millaisen ja miten pitkän elämän haluaa.
Suosittelen kyllä käymään roskiksella saakka joskus. Muuten hautaudut roskaan.
Tai voithan palkata jonkun viemään ne roskasi oveltasi roskikseen.
Onhan sitä esim japanissa monta miestä jotka elää noin, hikikomoriksi kutsutaan
Vierailija kirjoitti:
Jos ei koskaan tarvitse mitään fyysistä labrakoetta tai lääkitystä jota ei määrätä etänä tai mitään fyysistä leikkausta tai dialyysiä tai vastaavaa.
paljon riippuu tietysti siitä, millaisen ja miten pitkän elämän haluaa.
Rahalla saa lääkärit käymään kotona.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen kyllä käymään roskiksella saakka joskus. Muuten hautaudut roskaan.
Tai voithan palkata jonkun viemään ne roskasi oveltasi roskikseen.
Eikö ne voi heittää parvekkeelta alas?
Vierailija kirjoitti:
Kuka vie roskasi? Auri Kananen?
Eihän koko ajan sisällä olo tarkoita välttämättä, että asuu yksin. Voihan se toinen ihminen käydä asioilla. Roskat nyt voi viedä joku kylässä käyvä ihminenkin, jos sellaisia nyt sitten on.
On mahdollista. Minä olen joutunut elämään noin jo muutaman vuoden. Keskimäärin kerran vuodessa olen käynyt lääkärillä, mutta en laske tuota varsinaiseksi asunnosta poistumiseksi, koska en kitumiseltani paljon maisemia katsele taksin ikkunasta.
Asun yksin, enkä tunne paikkakunnalla ketään. Ruoka ja lääkkeet ynnä muu kulkevat ovelle asti, mutta työtöntä työnhakijaa kuljetusmaksut kirpaisevat.
Aiempana mainittiin roskat, ja ne ovatkin ongelma. Olen pakannut roskani tiiviisiin, moninkertaisiin muovisäkkeihin parvekkeelle, mutta nyt lämpimien ilmojen koittaessa ne olisi saatava jätekatokseen. Mistä löytäisi ihmisen, joka ei laskuttaisi roskienviennistä hirveää summaa ja jolle voisi luovuttaa kotiavaimen hetkeksi turvallisin mielin?
Jos rahaa on, näin voi elää ihan huoletta. Minulla ei ole.
Jos asuu oktalossa niin joo kun pääsee pihalle. Ei tarttis käydä missään kodin ulkopuolella. Mutta kerrostalossa ei kyllä pää kestäisi.
Kyllähän se tosiaan mahdollista olisi. Jopa lääkkeet pystyisi tilaamaan kotiin.