3-kympin tyhjyys
Tällainen ilmiö ilmeisesti on olemassa? Kolmekymppisillä, että tulee olo, että on eletty, matkusteltu, juhlittu ja tehty töitä niin, että tulee joku tyhjyys? Ja sitten halutaan perustaa perhe. Mennä naimisiin ja hankkia lapsia? Onko tällaista edelleen olemassa?
Itselle ei ole tullut tyhjyyttä kolme-, neljä- eikä viiskymppisenä.
Kommentit (6)
Miksi oletetaan että kaikilla menisi elämä samoin. Eihän osa juhli, matkusta ja ei ole työpaikkaa / rahaa, osa voi omata myös vaivat jotka estävät monta asiaa. Tai on koti-ihminen, uskova tai opiskelee ja harrastaa omia juttujaan. Miksi viinan juonti olisi normaalia, että pilataan heti sisäelimet? Ellei joku kohtuudella kokeile. Yökerho voi olla naiselle turvaton paikka ja öinen katu. Ehkä osa etsii asioita ja tyhjiö alkaa täyttyä positiivisilla ajatuksilla ja asioilla.
Nää on varmaan jotain hyväosaisten juttuja nää hölynpöly kriisit. Mennään ja tehdään kaikkea ja sittenkin on niin tyhjä olo niin tyhjä. Sitten pitää keksiä lisää draama sen kaiken tyhjyyden täyttämiseen.
Kun koko elämä on loputonta taistelua selviämisestä päivästä toiseen, loputonta urakointia että pysyy edes vähän hengissä, ei ehdi vttttu kriiseillä jotain helvtttin tyhjyyttä. Sitä vaan toivoo että olisi edes JOSKUS vaikka vaan pari päivää pelkkää rauhaa.
No ei kaikilla taida mennä elämä samassa järjestyksessä. Minä sain lapset vähän alle 30v, sen jälkeen vasta olen tehnyt enemmän töitä ja matkustellut.
Monella ei tosiaan tilaa elämässä perheelle, on niin paljon kaikkea muuta. Ei ehdi kaivata.
Hmm, ei ole ollut.