Kaveri ei kutsu, koskaan kylään! Joten käytin vessaa tekosyynä päästä hänen kotiinsa.
Olin varma, että hän salaa jotain.
Päätin tehdä niin, että menin hänen ovensa taa yllättäin ja soitin hänelle, hän vastasi puhelimeen ja sanoin, että sopiiko rimputta kelloa. Olin kulmilla sattumalta ja pitäisi veskissä käydä.
Kaveri meni hermostuneen oloiseksi, mutta laski sillä arvasi, että kuulin puhelimen soittoäänen oven läpi, joten ei voinut valehdella olevansa jossain.
Sen takia soitinkin vasta hänen ovensa takana puhelimeen, ettei voi sanoa tekosyitä olevansa jossain muualla.
No asunto ei edes ollut mitenkään hirveän sotkuinen.
Ei ainakaan niin sotkuinen, että sitä pitäisi salata.
Sitä paitsi mikä estää siivoamasta?
Onko teillä tuttuja jotka eivät koskaan kutsu kotiin.
Kommentit (10)
Toi oli kyllä todella törkeä tapa tunkeutua toisen kotiin. Harva tohtii kieltäytyä tuossa tilanteessa.
Vierailija kirjoitti:
-1000000/0
Minusta tää oli taas hyvä
Mä en olisi avannut sulle ovea, enkä päästänyt muussakaan tilanteessa asuntooni vessahädän vuoksi.
Voisiko olla että olet sairas, etkä ymmärrä ettei hän halua olla kaverisi?
Eihän tuo tosiaan ole tervettä tunkea itseään muiden reviirille saadakseen selville jotakin "salattavaa".
Ei ole kavereita, onneksi, joku niistä saattais olla yhtä hullu kuin ap.
Mietihän ap miksi hän ei halua sinua kylään. Saattaa kiivaasti miettiä miten pääsisi siististi eroon moisesta "kaverista".
En päästäis tollasia "kavereita" edes hätäpisulle.
Ulla Taalasmaa -tyylisen ihmisen päiväuni.