Onko täällä liskon omistajia?
Harkitaan lapsille yhteisjoululahjaksi gekkoliskoa. Millaisia elukoita ne ovat? Tuntuuko lisko kylmältä ihoa vasten? Kiintyykö se omistajiinsa vai onko se vähän kuin kala, tajuaako se yhtään mitään? Onko hoitaminen työlästä? Miten ison terraarion se tarvitsee? Mitään varaania ei tosiaan olla hankkimassa vaan aika pientä liskoa.
Kiitos vastauksista! Muutkin saavat vastata, jos tiedätte jotain matelijoista.
Kommentit (18)
lisää:
www.herppi.net
ps. aikuisten hoidolle ne jää kuitenkin, haluatko ottaa sen vastuun?
Ei ne matelijat kiinny omistajaan :)
Jaksaako sitä katella vuosikaudet?
niiden kanssa ei voi leikkiä tai peuhata. Ne ovat katselu- ja tarkkailueläimiä. Eli ei kosketa vaan katsotaan.
Ei lapset kauaa sellaista jaksa katsella. En hankkisi lemmikkieläintä lapselle lahjaksi.
Koirasta tai kissasta lapset saattaisi tykätä, kun niitä voi silittää jne.
Mieluummin otettaiskin joku karvainen eläin, mutta ainoa mahdollisuus on just joku lisko tai kala.
sun muut ja käärmeet sais mun mielestä pyöriä niiden luonnollisessa ympäristössä eli viidakossa tai mistä ovatkin.
Harvoin ne mistään Pitäjänmäestä on kotoisin.
PERÄTI 10kp yhteensä :) eikä todellakaan ole vaikeeta hoitaa kun vähän kaivaa netistä tietoa kyseisestä lajista. Itse suosittelen harjasgekkoa tai leopardigekkoa perheeseen... Meillä leopardigekko tulee silloin tällöin kävelemään kädelle. Se on kiva eläin :) tuntuu sileälle ja viileälle kädessä, mutta ei inhottavalle. Suomessa matelijat on aika vähäinen ryhmä kotieläimistä... saksassa esim. todella suositua. Suosittelen ap lukemaan juuri tuota herppi.net sivustoa. Siellä on myös myydään palsta, josta saa kasvatettuja lemmikkejä... varmasti terveempiä kuin eläinkaupan...
ja niissä erilaisia matelijoita.
Itse en suosittele teitä hankkimaan mitään eläintä jos vanhemmilla ei ole kiinnostusta asiaan.
Matelioiden asumusta pitää siivota ja niitä pitää ruokkia hyönteisillä. Siis elävillä hyönteisillä päivittäin.
Oletteko valmiita sellaiseen.
Terraario pitää rakentaa ja tekniikan olisi lajista riippuen toimittava oikein.
Pitää siis olla aika paljon pohjatietoa ja innostusta asiaan.
Jos sitten kuitenkin tuntuu, että matelija olisi teille hyvä lemmikki niin tutustukaan tarkoin valitsemanne lajin ominaisuuksiin ja ympäristö vaatimuksiin ja sitten ei muuta kuin harrastamaan.
Liskot ja käärmeet ovat katselu/tarkkailu eläimiä. Jotkut liskot kyllä käsikesyyntyykin ja seuraavat kodin tapahtumia utelijaina, mutta eivät todella ole mitään koiria.
Niin ja myös matelijoille tai terraarion sisusukselle tai ruokaeläimille voi olla allerginen. Matelijat eivät siis ole allergiavapaita lemmikkejä vaikkakin niille allergisuus harvinaisempaa onkin.
Herppi.net :iä suosittelen minäkin lukemaan.
siis liskoja (suurinta osaa) on ruokittava hyönteisillä päivittän.
Käärmeitä sen sijaan ruokitaan hervemmin ja ruokana pakastetut nisäkkäät tai linnut.
nyt alkaakin tuntua jo siltä, että tyydymme katsomaan luontodokumenttia telkkarista, ostakoot lapset sitten aikuisina gekkoja ja hamstereita. Niinhän siinä nimittäin kävisi, että minä saisin metsästää sisiliskolle ne ötökät ja vaihtaa sen pahnat.
niitä terraarioita voi ostaa uutena/käytettynäkin. Eläinkaupoissa myydään joko yksittäin tai boxeina noita sirkkoja yms. Leopardigekot on ehkä niitä helppohoitoisimpia gekkoja.. meillä ne tekevät kakat yhteen paikkaan ja siihen laitan vaan palan vessapaperia, joten tosi helppo vaihtaa likanen puhtaaseen... vetensä juovat vesikiposta. vesi vaihdetaan päivittäin. ja kakat siivotaan kun niitä on ilmaantunut. Ei se nyt niin kauheeta ole. Sekin pitää sun sit huomioida, että matelijoissa on salmonella vaara, mut käsihygienia kun on kunnossa niin nou hätä. Liskot myös elävät terraario oloissa pidempään kuin luonnossa, joten huomioi, että ne voivat elää 10-20v t.10
Siis elävänä? Eihän talvisaikaan meillä ole kuin muutama hedelmäkärpänen.
Alkaa yhä vähemmän kiinnostaa liskon osto, mulla on lievä hyönteisfobia.
ap
eli jauhomatoja, perhosentoukkia, sirkkoja ja torakoita myydään eläinkaupoissa.
Maksaa ne jonkin verran, en nyt ulkoa muista mutta ei niistä nyt vararikkoa tee.
Mutta jos on joku hyönteisfobia niin sitten voi olla hankalampaa. Ne sirkatkin pitää kuitenkin saada siitä purkista sinne terraarioon. En ainakaan itse menis ostamaan yksittäin, eli purkillinen kerralla, josta sitten terraarioon päivittän se sopiva määrä.
Jotkut pitävät terraarion pohjalla vain sanomalehteä tai muuta paperia, mutta jos muuhun ei ole varaa tai intoa niin pitäisi jättää koko lisko/käärme hankkimatta. Vai oletko kuullut liskosta joka luonnossa asuu sanomalehden päällä?
Eli kyllä eläimelle pitää yrittää järjestää mahdollisimman luonnon mukainen/oikeanlainen ympäristö. Eli monilla liskoilla hiekka tai terraariomattoa ja käärmeillä sitten puuhaketta, turvetta kaarnaa. Riippuen joka tapauksessa lajista.
Käärmeet kyllä ehdottomasti helpoimpia, terran siivous harvemmin ja ruokintakin vain 1-2 kertaa kuussa. Mutta käärmeet nimenomaan varsinkin katselueläimiä, eivät nauti koskettelusta, vaikka käsikesyiksi tottuvatkin.
11 vielä jatkoi
en voi sietää käärmeitä, lisko menettelee, mutta nuo sirkat ja torakat, huhhuh. Ja sekin mietityttää, että haluanko että mulla on joku eläinparka kotona ankeassa laatikossa, kun se mieluummin haluaisi asustaa viidakossa.
mä inhoon niitä edelleen mutta "käsittelen" niitä siten, että kaadan suoraan sirkkaboxista pienestä kannen raosta niitä halutun määrän toiseen purkkiin, jossa liskon vitamiinijauhetta. Sitten sheikkaan sirkkoja (tietty kansi kiinni)siinä ja sitten vien purkin terraarioon ja avaan kannen ja annan sirkkojen kävellä itse ulos :) kätevää... välillä ne tosin saattaa livahtaa tuossa purkkien siirrossa karkuun, joten pitää olla valmiina nappaa ne kiinni ja se on kyl kamalaa ;) Mut kaikkeen tottuu t. 10
perusliskoista on ihan terraario-olosuhteissa syntyneitä, ei ne sinänsä osaa mihinkään kaivata.
Mutta siinä olet oikeassa, että se terraario tulee olla sopivan kokoinen, mieleellään suurempi kuin ilmoitetut minimikoot ja lajille sopivalla tavalla sisustettu.
En itsekään noista hyönteisistä niin välitä, eikä kuolleet hiirat ja rotat pakastimessakaan ole niin kivoja, mutta koska pidän matelijoista paljon ja terraariot ovat kauniita ja mielenkiintoisia niin siedän nuo oheisasiat.
Jos itse harrastus ei kiinnostaisi niin sitten en kyllä noita hyönteisiä sietäis.
Joten en kyllä suosittele teille sitä matelijaa, ainakaan ennenkuin joku lapsista tarpeeksi vanha hoitaakseen ja ennenkaikkea tarpeeksi kiinnostunut.
Mene vaikka johonkin eläinkauppaa ja pyydä saada katsella niitä sirkkoja ym. silleen varmaan huomaisit pystytkö käsittelemään niitä vai et : )
Akvaario vois olla teille parempi, nekin tosi hienoja kun sisustettu nätiksi.
No vaikka olisi vaan marsu, kertokaa, kannattaako lapsille hankkia semmoista lahjaksi.