Minkälainen ihminen asuu kerrostalossa/rivitalossa?
Kommentit (6)
Ihminen jota ei esim kiinnosta pihatyöt/jatkuva remontointi tai elämä niin aktiivista ettei ehdi jatkuvasti huoltaa taloa ja tonttia. Rahaa haluaa ehkä käyttää muuhunkin kuin siihen taloon ja pihaan.
Meitä alkuun mietitytti onko kerrostalo-osakkeen ostaminen järkevää, koska omakotitalossa on oma lupa. Yhden talven asuimme äidilläni putkiremonttia paossa ja silloin totesimme kerrostalon olevan juuri oikea ratkaisu. Aivan järkyttävää kun koko ajan jotain piti tehdä. Vähintään luoda lunta aamulla klo 6, vaikkei mitään muuta hommaa olisi ollut.
Siivoaminen kesti ikuisuuden. Roskien vieminenkin oli show, koska joko roskis oli liian täynnä ennen aikojaan tai sitten piti kiireellä kehittää roskaa ettei mene puolityhjänä tyhjennykseen. Ja ne laskut!! En tajua mistä repivät rahat niihin kaikkiin menoihin mitä siitä omakotitalosta on.
Maalaiset asuvat omakotitaloissa, kaupunkilaiset kerrostaloissa.
Mukavuudenhaluinen. Omakotitalossa pitää koko ajan nähdä vaivaa, vaivaa ja lisää vaivaa.
Sellainen kuin minä esimerkiksi, pidän kerrostaloasumisen vaivattomuudesta ja haluan asua miljoonakaupungin keskustassa.
Loppuun kaluttu "aihe"...