minkä ikäisen tulee osata luistella?
yritämme saada juuri 5 v. täyttänyttä tyttöä innostumaan luistelemisesta. -On vaan arka ja pelkää kaatuvansa. Miten tästä eteenpäin, että päästään luistelussa edes alkuun?
Kommentit (21)
joskus alakoulun alkupuolella. Itse en ikinä oppinut luistelemaan, hiihto ok.
Vein luistelukouluun jossa oppi nopeasti. Nyt käy 3krt/vk luistelukoulussa ja luistelee todella hienosti!
eskarissa pitää jo osta luistella ainakin Keski- Suomessa
kouluun tai eskariin menessä. Mun lapseni oppi vasta kolmosella
eli nyt olis hyvä aika opetella. Vie se luistelukouluun, jos paikkakunnalla ei ole taitoluisteluseuraa niin ihan kiekkoseurankin luistelukoulu käy. Kiekkoporukka opettaa tytötkin luistelemaan hokkareilla mikä on äärimmäisen hyvä juttu, sillä niillä oppii luistelemaan nimenomaan oikein.
Luistelukoulussa on muitakin, jotka on arkoja ja pelkää kaattuvansa. Siellä saavat sitten yhdessä tupsahdella jäähän, eikä asialla ole kohta enää mitään merkitystä.
silloin meidän poika oli ekaa kertaa luistimet jalassa. oppi melko nopeesti.
eli tahallaan tupsahdetaan jäälle ja siitä noustaan itse ylös. Sitä siis harjoittelemaan myös
Täyttää just kyllä 4 mut ihmettelen miten joku oppii vasta kolmannella luokalla. Tai kai toiset vaan on lahjakkaita jossakin
Täyttää just kyllä 4 mut ihmettelen miten joku oppii vasta kolmannella luokalla. Tai kai toiset vaan on lahjakkaita jossakin
Toiset on lahjakkaita. Meidän lapselle on 3-vuotiaana ostettu luistimet, joka talvi on käyty luistelemassa, sen mitä ulkojäitä on ollut, ja yhtenä talvena oli luistelukoulussa. Vielä 7-vuotiaanakaan lapsi ei varsinaisesti osaa luistella. Pääsee jotenkuten eteenpäin, mutta ei osaa tekniikkaa ja kaatuu ihan koko ajan. Ei tuo varmaan ikinä opikaan.
Miten muut liikuntataidot? Esim. pyöräily, uinti, tanssi, voimistelu? Harrastavatko mitään tällaista muuta liikunnallisuutta tukevaa?
Miten muut liikuntataidot? Esim. pyöräily, uinti, tanssi, voimistelu? Harrastavatko mitään tällaista muuta liikunnallisuutta tukevaa?
Meidän lapsi on taitava tanssimaan, on hyvä rytmitaju. Osaa myös uida, oppi 5-6-vuotiaana. Pyörällä oppi ajaamaan verrattain myöhään, 6-vuotiaana. Harrastaa ratsastusta ja tanssia. Muuten ei ole yhtään liikunnallinen, inhoaa juoksua ja kaikkea rasittavaa liikuntaa, eikä ole "voimistelullisesti" notkea.
ainakin auttavasti. Mitä vanhempi lapsi on sitä vaikeampi on oppia rento tyyli. Meillä tyttö meni alta 4v luistelukouluun ja osasi sitä ennen jo luistella jonkin verran. Nyt luistelee todella hyvin ja rennosti ja ikää vähän yli 5v.
meillä jäähallissa voi jäälle ottaa tuoleja ja paljon niitä käytetään. Apuvälineistä kannattaa aika pian päästä eroon ettei niihin jumitu.
Kannattaa opettaminen lähteä kävelystä. Eli luistimilla kävellään jäällä ja sitten opetellan liuku. Polvia hieman koukuun, koska suorilla polvilla luistelu on hankalaa ja epävakaata. Kaikkein huonoin on että vanhempi roikottaa lasta käsistä koska aikuinen on yleensä pidempi ja vetää lapsen asennon vinoon.
Luistelua opetaan luistelukouluissa, ringettekouluissa ja jääkiekkokouluissa, joten jos taitoluistelu ei innosta niin muitakin vaihtoehtoja on.
meillä siis 5-vuotiaalla takana reilusti yli 100 tuntia luistelua, joten määrälläkin on toki merkitystä taitojen kehityksessä.
Tuli mieleen, että jos lapsi pelkää kaatumista kannattaisiko ostaa jääkikkoluistelijoiden polvisuojat, ja ehkä jääkiekkopousut (kauhean pienille ei tosin ole housuja), niin kaatuminen ei satu niin paljon.
Katastrofaalisin asia, mitä vanhemmat lapsilleen opettavat luistelussa on se, että on jotenkin hyvä ja kiitettävä asia jos ei kaadu. Joskus yleisöluistelussa kuulee vanhemman kehuvan lasta, joka ei kaatunut kertaakaan. Meillä opetetaan, että jos ei luistellessa kaadu ollenkaan, niin ei ole harjoitellut kunnolla!
Kaatuminen kuuluu luistelun opetteluun. Siitä lähdetään liikkeelle! Ensimmäisenä pitää opetella kaatumaan ja nousemaan ylös, vasta sen jälkeen voi opetella muita taitoja. Eikä yhtäkään luistelutaitoa VOI oppia kaatumatta.
Omat taitoluistelijamme ovat monesti ihan yltä päältä mustelmilla varsinkin jos on harjoiteltu jotain uutta hyppyä tms. Katsokaa vaikka taitoluistelun MM-kisoja tai olympialaisia telkkarista - ei ole, kisaa etteikö joku kaatuisi! Ne, jotka eivät suostu kaatumaan, eivät pärjää, koska eivät koskaan opi mitään!
luistelamassa ja viisi vuotiaat odotetaan osaavan luistella, eli heitä autetaan vain luistimien solmismisessa.
Jokainen viisi vuotias on kyllä osannut luistellla, suurin osa nelivuotiaistakin.
Tuo kuullosti aika "oudolle" jos kolmasluokkalainen ei osaa luistella, koska silloinhan liikuntatunnilla (tytöt) jo harjoittelevat erilaisia pyörähdyksiä yms ja pojat pelaavat jo jääkiekkoa
Katastrofaalisin asia, mitä vanhemmat lapsilleen opettavat luistelussa on se, että on jotenkin hyvä ja kiitettävä asia jos ei kaadu. Joskus yleisöluistelussa kuulee vanhemman kehuvan lasta, joka ei kaatunut kertaakaan. Meillä opetetaan, että jos ei luistellessa kaadu ollenkaan, niin ei ole harjoitellut kunnolla! Kaatuminen kuuluu luistelun opetteluun. Siitä lähdetään liikkeelle! Ensimmäisenä pitää opetella kaatumaan ja nousemaan ylös, vasta sen jälkeen voi opetella muita taitoja. Eikä yhtäkään luistelutaitoa VOI oppia kaatumatta. Omat taitoluistelijamme ovat monesti ihan yltä päältä mustelmilla varsinkin jos on harjoiteltu jotain uutta hyppyä tms. Katsokaa vaikka taitoluistelun MM-kisoja tai olympialaisia telkkarista - ei ole, kisaa etteikö joku kaatuisi! Ne, jotka eivät suostu kaatumaan, eivät pärjää, koska eivät koskaan opi mitään!
Luitelukoulussa laitetaan aikuisetkin isän-/äitienpäiväluistelussa pyllähtämään vauhdista pepulleen ja se on lapsista hauskaa. ;-D Eli kannattaa näyttää mallia miten äiti tai isä pyllähtää pepulleen ja tehdä siitä hauskaa.
luistelamassa ja viisi vuotiaat odotetaan osaavan luistella, eli heitä autetaan vain luistimien solmismisessa. Jokainen viisi vuotias on kyllä osannut luistellla, suurin osa nelivuotiaistakin. Tuo kuullosti aika "oudolle" jos kolmasluokkalainen ei osaa luistella, koska silloinhan liikuntatunnilla (tytöt) jo harjoittelevat erilaisia pyörähdyksiä yms ja pojat pelaavat jo jääkiekkoa
Suurin osa 5v kyllä näyttää pysyvän luistimilla pystyssä, mutta osa ei vielä luistele kunnolla (siis potkuja ja liukuja), vaan enemmänkin köpöttelee. Tässä varmaan merkitystä harjoittelumäärällä. Mutta yleensä 5v motoriikka, jos ei kömpelyyttä yms, niin mahdollistaa jo luistelun.
Ja totta on tosiaan se että asioita ei opi, jossei uskalla yrittää. Eli jos kaatuminen on peikko, niin luistelutaito tuskin kovin hyvin kehittyy paljosta jäällä olostakaan.
Tuosta koulussa tehtävästä luistelusta. Meillä 3luokkalaisilla tytöillä ja pojilla on yhteinen liikuntatunti, joissa tehdään samoja asioita. Siis tytötkin voivat pelata jääkiekkoa ja pojat harjoitella pyörähdyksiä. Eli ei poikien tarvitse tykätä jääkiekosta ja kaikkien tyttöjen ei tarvitse olla jääballerinoja, vaan jokainen voi tehdä luistimilla asioita kiinnostuksen mukaan.
Meillä esim. 5v luistelee enemmän, jos jäällä leikkii hänen kanssaan. Suosittu meillä on seuraa johtajaa ja hippa, toisaalta peilikin käy (mutta siinä ei hirveää luistelutaitoa tarvita). Jonkun verran yritän tehdä jäälle pujotteluratoja ja lapsi liukuu kyykyssä jalkojeni välistä. Lisäksi jäähallissa tehdään yleensä hyppyjä viivojen yli, jarrutuksia viivoille ja yritetään ensimmäisenä ehtiä ympyrään. Joka tapauksessa pelkkä luistelu tylsistyttää nopeasti meidän 5v:aan, jos jäällä ei tehdä mitään kivaa.
Eivät ehkä sinä vaiheessa ymmärrä vielä olla turhan varovaisia!
Ei kai siinä muu auta kuin sitkeästi ja usein viedä luistinradalle. Lapsi sitä kyllä kehittyy aika nopeastikin jos vaan intoa yhtään riittää.
Eihän kaikki tietysti ikinä innostu luistelusta. Meillä molemmat ovat innostuneet ja poika 6 v. on käynyt nyt 2 vuotta jääkiekkotreenissä ja tyttö 8 v. 3 vuotta taitoluistelussa
huolissasi, oma tyttöni ei osannut 5v. luistella, eikä halunnutkaan, innostu ja oppi eskarin aikana 6v ja pikkuveli 4veenä samana vuonna, kun sitkeästi veimme. se on vaan niin monen asian summa...luonne, vartalonhallinta, seura ja ennenkaikkea ha
kouluun mennessä pitäisi jo osata edes vähän. Ottakaa avuksi iso muovilaatikko tai potkukelkka mistä pitää kiinni.