Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko soviteltu päiväraha olla sellainen, että jää vähemmän käteen kuin kokonaan työttömänä?

Vierailija
22.11.2010 |

Tämä siis on pelkoni. Töitä olisi tarjolla tosi vähäisiä määriä, ihan muutamaksi päiväksi. Soviteltu päivärahahan tulee sitten koko kuukaudelle! Pelkään, että ei kannata ottaa työtä vastaan, että jään taloudellisesti jopa tappiolle? Voiko se olla mahdollista?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimeentulotuki lakkaa,päivähoitomaksu nousee, yms. loppupeleissä saat työnteosta palkaksesi vain rahapulaa, odottelua ja hillittömän paperisodan.

Vierailija
2/6 |
22.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei Suomessa kannata töitä tehdä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain muutama päivä esim. kuukaudessa. Se ei kannata.

Vierailija
4/6 |
22.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin mieti kertomustani. Soviteltuun on vähimmäistuntimäärä, olikohan 23h/viikko - et ehkä saa ollenkaan, mutta niinä päivinä kun olet työssä ei makseta nykyistä työttömyyskorvaustasi.



Kun minä sain soviteltua päivärahaa, oli palkkani puolet kokoaikatyöstä, sillä tein puolet normaalista kuukausitunneista.



Koska saamani palkkasumma jäi alle 1200€ (n.800€) niin sain n.400€ soviteltua, eli yhteensä n.1200€ kuukaudessa palkka+soviteltu. Mistään en olisi saanut puolikuukautta vastaavaa työtä tekemällä noin hyvin rahaa, olin vain joka toinen viikko työssä.



Kun sitten taas eräs työpaikka olisi ollut, se vähimmäismäärä, oliko 23 tuntia viikko ja palkkaa olisin saanut 1300€/kk niin soviteltua rahaa ei olisi annettu koska sain yli 1200€. En sitten mennyt, koska olin kiinni joka viikko muutaman tunnin päivässä, ei siten kuin aiemmin olin ollut.



Oma liittosi, työttömyyskassa tai Kela kertoo; niin minullekin kun soitin ja kysyin.

Vierailija
5/6 |
22.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.ytk.fi/default.aspx?id=285



Tässä YTK, josta minä olen saanut, Kela maksaa yhtä lailla jos et kuulu mihinkään.

Vierailija
6/6 |
22.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jatkoa.Jos siis työpaikka ala, jota haluat jatkossa tehdä tai sinulle jatkossakin tarjottaisiin töitä, kannattaa mennä ja tehdä ne ärsyttävät selvitykset. Eli siis Kela ainakaan ei maksa sitä soviteltua ennenkuin on saanut sen todisteen siitä ilmoitetusta työstä eli työnanatajan todistuksen tai palkkakuitin, joka tulee sitten palkkajaksoista riippuen jonkun ajan päästä vasta. Eli voi siis joutua rahattomana odottamaan sekä kelan päätöstä että sitä palkkaa, ei siis tule akjallaan niinkuin kenties olet tottunut työkkärirahaasi saamaan.

Jo skyseessä satunnainen yksi-kaksi pvää töitä, voi tuo vauva olla turha ja vaikeuttaa vaan sen kuukauden muiden pakollisten maksujen suorittamista.

Jos töitä jatkossakin tiedossa, minun kokemukseni mukaan jää kuitenkin käteen enemmän kuin pelkkä työkkäri. Mutta riippuu niin työstä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi yksi