Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko epäeettistä teettää koiranpentuja?

Vierailija
09.09.2023 |

Itellä ois tuollanen sekarotunen malamuutti-husky joka on hyvä luonteeltaan. En kuitenkaan aio teettää sillä pentuja koska ei ole tietoja esim sen emästä tai isästä. Esim terveys asioita yms. Koiranpentuja muutenki netti täynnä. Ahdistaa ajatus myös pentujen luopumisesta. Kun ei voi olla varma että niitä tulis vaikka vaan max 2 niin vois pitää itellä.

Mitä mieltä ootte? Siis yleisesti asiasta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavallaan epäeettistä, koska synnytys sattuu varmaan kauheasti. Ellei ole mitään lievitystä koirille. Vaikka toisaalta ei kai koiria olisi, ellei joku tee pentuja lisää. Ehkä ne sairaushistoriat, sukuasiat, luonteet ym. olisi hyvä tietää tosiaan. Ja onko sukulinjassa "helpot" (ei se mikään helppo ole) vai vaikeat synnytykset. Jotenkin koiria pitäisi saada ainakin terveemmäksi ja onnellisemmaksi. Sekaroituinen on silti kai hyvä asia, kiva luonne ja jos on kunnon kuono, korvat.

Vierailija
2/6 |
09.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessakin lopetetaan eli eutanasia on varmaankin tuhansien koirien kohtalo kuukausittain. Maailmanlaajuisesti miljoonia koiria joita ei kukaan halua, ei kukaan rakasta, ei kukaan hoida tapetaan, tai ne kuolevat nälkään, kiusaamiseen tai hoidon puutteeseen. 

Ymmärrän jos taloutesi on tiukalla ja koirasi on nätti ja hyvä, niin on kiusaus teettää pentuja ja saada tuloja, mutta onhan niistä menoakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sattuuhan se tyttökoiralla ja kissalle se siittäminenkin kun poikakoiran pe-sessä on piikit ja jäävät jumiin vähäksi aikaa. 

Vierailija
4/6 |
09.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ukrainassa tehtaillaan vauvoja ja rotujalostetaan, eli ei ole jos tässä mittakaavassa katsotaan. Mutta yleisesti ottaen, en itse varmaankaan lähtisi tohon ihan vaan sekin takia että siinä on kauhea homma. 

Vierailija
5/6 |
09.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koirien määrää pitäisi rajoittaa, niitä on liikaa. Ei enää lisää pentuja.

Vierailija
6/6 |
09.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koiria on tosiaan liikaa, ainakin taajamissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi seitsemän