Pienyrittäjä miten tulet pienellä palkalla toimeen.
Itselläni ovat kuukausimenot noin 600€. Ruoka 150€ asuminen 200€ muut menot 250€. Auto, puhelin ym ovat firman puolesta. Kuukaudessa teen noin 80-100 tuntia töitä. Ja työkeikkoja pystyy valitsemaan lähiympäristöstä. Eli aina kuin puhutaan pienyrittäjän kurjuudesta, niin ei kaikilla ole niin huonosti asiat.
Kommentit (5)
Olen pienyrittäjä ja palkkani on iso. Tulen hyvin toimeen.
Onkohan yrityksesi tuote semmoinen, että siitä joku haluaa maksaa rahaa tarpeeksi?
Elän pienellä ja loput pistän säästön. Tarkoitus olisi siirtyä eläkkeelle 50v. Nytkin teen sen verran työtä mitä tarvitse sen päämäärän saavuttamiseen. Vapaajan harrastukset ovat vain niin mukavia.
Olen kohdanut muutaman ihmisen joka on omalla työllä saavuttanut taloudellisen riipumattomuuden ennen eläkeikä. Se onnellisuus ja turvallisuus niin on käsin koskettelevaa.
Pienet menot suuret tulot, olet vapaa kahleista.
Minulla on lisäksi osa-aikainen palkkatyö, loistava juttu joka tuo lisäturvaa jos sattuisin vaikka sairastumaan. YEL maksut maksan ohjeen mukaan en minimiä mutta ei sieltä isoja rahoja heru ja mitä tulee niin sen maksamisessa kestää.