Ydinperheen hajottaminen
https://www.tv7.fi/arkki/studiossa-tapio-puolimatka/ydinperhe-hajotetaa…
transhumanismiin liittyy mm tämä: sukupuolikäsite muutetaan kokemusperäiseksi johtaa siihen että esim. nais ja mies kategoriat ovat perustana isälle ja äidille ja kun nämä muutetaan niin voidaan muuttaa biologinen äitiys ja isyys. Pitkällä aikavälillä seuraa että
Jos sukupuolierot poistetaan laista, valtio voi kieltäytyä tunnustamasta perhettä (lapsen oikeudet) tällöin valtio voi puuttua ja säädellä ja laajentaa valtaansa yksilöihin tehokkaammin. Eli kun ihminen määritellään sukupuolettomaksi niin päädytään malliin jossa ei ole ns. Äitiä/isää, jolloin kuka/mikä juridisesti vastaa lapsesta? Totalitäärinen malli pyrkii siihen että valtio ottaa vallan ihmisestä, päätösvallan lapsesta, esim. Rokoteasioissa ja monessa muussa.
Lainsäädäntö pyritään erottamaan biologiasta (transhumanismi) normaalistihan isä/äiti vastaa lapsestaan, mutta jos muserretaan lainsäädäntöä niin valtio pääsee lopulta käsiksi lapsiin, jotka eivät enää kuulukaan vanhemmille. Eteenkin kun keinohedelmöitys ja uusi juttu labrakopissa vauvojen kasvattaminen on jo tulossa. (Keinokohtu)
Vanhemmuus ei siis määriydy biologian pohjalta (saksassa menossa sama juttu) tähän agendaan liittyy kaikki translaki, perheoikeuden siteen katkaisu niin pitkälle kuin mahdollista. viranomaiset päättäisivät kuka on lapsen vanhempi. Tämä asia Puolimatkan puheessa ekat 10 min.
Puolimatkan puheesta loput 20 min: Avioliitto perustuu heteronormatiivisiin periaatteisiin, tämä on kuitenkin muutettu jo ja se on pikkuhiljaa muuttunut yhteiskunnan kulttuuriseen kaaokseen. Varmin tapa köyhdyttää yhteiskunta on tuottaa lapsille traumoja.