Lasten pahoinvoinnin yksi syy josta ei saa puhua
Liian aikainen kouluaamu. Taaperot voi olla pirteitä jo varhain mutta koululaisilla on eri asia. Teineillä ei ole kyse siitä että tutkitaan älylaitetta puoleenyöhön vaan kasvuun liittyviä tekijöitä. Jos varhaisaamuun lähtemisellä testataan kurinalaisuutta, voi sitä testata muutenkin. Jokainen tietää että univaje tekee ärtyisäksi.
Kommentit (6)
Muistan lukeneeni aiheesta. Teineille sopisi paremmin myöhäisempi koulun alkaminen. Mutta se ei sovi tähän yhteiskuntaan.
Pitää lisätä vuorokauteen muutama tunti, niin ei pilttejä niin väsytä aamulla.
Vierailija kirjoitti:
Muistan lukeneeni aiheesta. Teineille sopisi paremmin myöhäisempi koulun alkaminen. Mutta se ei sovi tähän yhteiskuntaan.
Niinpä. Lisäksi teini tarvitsee yhtä paljon unta kuin taapero. Nykymaailmassa vain kännykät, tietokoneet ym. vievät sitä aikaa.
Voisi kokeilla jättää aamutunnit koulussa pois (ja lukea itsenäisesti kotona, mikä onnistuu ehkä vartissa).Lopputuloksena on, että jaksaa loppupäivän hyvin. Eikä tarvitse opiskella itsenäisesti niitä asioita, joita ei koulussa väsymyksen vuoksi oppinut (tupla-ajanhaaskausta).
Tästä aiheesta on keskusteltu vähintään 40 vuotta, muistan omalta kouluajaltani 80-luvulta kun sama aihe oli mediassa pinnalla. Ei todellakaan kukaan kiellä nytkään puhumasta.
Nyt: teini valvoo yhteen ja herää seiskalta, koska koulu alkaa kasilta.
Jos koulu alkaisi kymmeneltä, teini valvoisi kolmeen ja heräisi yksiltä. Komenna pentusi aikaisemmin nukkumaan ja takavarikoi puhelin äläkä vaadi, että yhteiskunnan pitäisi teidän perheenne takia muuttua.