Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

IL: Marinin hallituksen sähköhyvitys lässähti pannukakuksi ja kritiikkiä sataa

Vierailija
31.01.2023 |

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8eb997ea-0427-4521-a9a6-afac96316…

Lainsäädännön arviontineuvosto arvostelee erityisesti sitä miksi hyvitys kohdistuisi pääosin hyväosaisille ja sitä ei lakiesityksessä osata persutella.

Toinen asia mistä tulee suurta kritiikkiä, on että sähkön hinnannousu oli yleisesti tiedossa jo keväällä mutta lakivalmistelut aloitettiin jostain syystä vasta joulukuussa.

Lisäksi epäillään että sähköyhtiöt tarkoituksella nyt pitää hintoja korkeana tukien toivossa.

Kyllä taas sellaista menoa että pitää sormet ristissä toivoa ettei demareita seuraavassa hallituksessa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskooko joku vielä että mitään sähköhyvitystä koskaan tulee?

Vierailija
2/3 |
31.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesä on festarikausi niin ei silloin ehdi valmistella, sitäpaitsi kivempi näin ennen vaaleja jakaa rahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että kritiikkiä sataa! Kuun alussa lupailtiin hintakattoa 15 sentti/Kwh. Niin mihin tämä katosi? Tämä kun saadaan suoraan hintakatoksi yrityksille niin homma toimii. Nyt taas siirrettiin byrokratia tavalliselle pulliaiselle jolloin yrityksillä ei ole mitään motivaatiota laskea hintojaan. Jos byrokratia laitetaan yrityksille niin johan rupeaa hinnatkin laskemaan. Sähköpörssin keskihinta on ollut 9 senttiä/kwh melkein koko kuukauden mutta eipä tämä näy sähkölaskussa kun yritys on hintannut vakiohinnan joka on melkein 4 x suurempi.