Radiossa: kodinkoneet kolikoille
Radiossa ehdotettiin leikkimielessä tällaista, että jokainen laite kolikoille, niin ei turhaan pidä tv-tä päällä tai keittele kahveja jne.
Toimisiko tämä sitten paikallisella jäähallilla niin, että seura työntee 6kpl 500e seteleitä automaattiin niin saa hallin viileäksi, ihan vain näin yhtenä esimerkkinä?
Kommentit (7)
Eikös käteinen haluttu pois ? Taas bisnes idea , polettien myynti ja kukas pääsee rahastamaan ?
No ehkäpä tuollaisia aivopieruja ei kannata pohtia sen enempää.
Ei taida jäähallit kodinkoneilla jäähtyä. Sinänsä hauska ajatus jos jokaisen kodinkoneen vieressä olis kolikkokippo tai säästöpossu.
Olisi mielenkiintoista kuukauden kuluttua nähdä kuinka paljon on kertynyt kolikoita minkäkin laitteen yhteyteen.
50-luvun telkkusarjoissa näkee että hella, lämmin vesi, lämmitys maksettiin kolikoilla. Ainakin Englannissa.
Siis vanha juttu. Tykkäisin kyllä. Ei tulisi laskuja.
Vierailija kirjoitti:
50-luvun telkkusarjoissa näkee että hella, lämmin vesi, lämmitys maksettiin kolikoilla. Ainakin Englannissa.
Siis vanha juttu. Tykkäisin kyllä. Ei tulisi laskuja.
Ei minuakaan haittaisi vaikka pitäisi aina pudottaa kolikko maksumittariin. Taatusti tarkemmin tarkkailisi käytön tarpeellisuutta.
Ja sähköautoa saisi ladattua vartin 100e setelillä.