Miten usein viet roskat?
Vietkö mieluummin vähän kerralla vai keräätkö kunnon satsin ennen roskiskeikkaa?
Kommentit (30)
Joka päivä.En sietäisi jos pio jäte pussi alkaisi elää omaa elämää helepäivät kotini ,jossa lämpöä plus. 32-33.Samalla lähtee mutkin roskat ..
Biojätteet ja muovit 3x/2 viikkoa.
Sekajäteämpäri täyttyy 1x/vko ja jäteastian tyhjennys pihalta 8 viikon välein.
Muut kierrätettävät kun laatikot täyttyy, ehkä kerran kuukaudessa.
Ulosmennessä viedään, jos on. Monta kertaa päivässä joku lähtee ovesta.
Roskiakin toki tulee, kun on isompi porukka.
Kerran tuli vähän ilkeämpi terveydenhoitaja kotikäynnille aamulla ja roskapussi oli keittiön ovella.
Lasuhan siitä seurasi.. 🤦🏼
Meillä tyhjätään omakotitalon roskis joka toinen viikko. Ennen tyhjäyspäivää kerään kaikki mitä löytyy ja survon täyteen. Keittiön roskis sitä mukaa kun täyttyy.
Sit vasta, kun ne alkaa ns. 'döftään' :)
Huuhdon tyhjät maitopurkit, kuivatan ja litistän. Nyt helteillä aivan kauhee haju, pakko oli lähtee viemään ne roskikseen, siis tavallista aikasemmin. Vissiin kait pöpöt lisii nopeammin kuin talvella, tai siis viileemmällä kelillä.
Muuten, outo juttu: kärpäsiä ei ole ollut niin paljon kuin aikasempinä kesinä (tuo maitopurkki-juttu).
Vaihtelee. Riippuu mitä roskaa tulee. Mahdollisimman montaa lajia kerralla.
Aina kun roskis täyttyy tai alkaa löyhkäämään.
Kamala roskiskeikka....kävellä nurmen poikki 30 metriä...empä oo pitäny päiväkirjaa tosiaan se enmpää ku siitä monestiko räpäytän silmiä päivässä
Kerran viikossa täyttyy 35 litran sekajätepussi. Lasin, metallin ja muovipullot vien kierrätykseen myös kerran viikossa, paperin ja pahvin harvemmin.
Meillä tulee ns. sekajätettä 20 l pussi viikossa. Viedään se kylälle kierrätyspisteelle, samalla mahdolliset muut roskat (paperi, pahvi, metalli, lasi). Biojätteet menee omaan umpikompostiin. Ei ole omaa roskista siis erikseen pihassa, olisi täysin turha tällä jätemäärällä.
Kerran viikossa tai kun täyttyy. Sinkkutalous niin ei tule paljoa.
Vierailija kirjoitti:
Meillä tyhjätään omakotitalon roskis joka toinen viikko. Ennen tyhjäyspäivää kerään kaikki mitä löytyy ja survon täyteen. Keittiön roskis sitä mukaa kun täyttyy.
Meillä sama mutta tyhjennys kuukauden välein.
Yhden astian täyttyessä vien muutkin jos ovat puolillaan. Tai jos joku alkaa löyhkätä.
Maalla oli keittiössä, "kyökissä", likasankko, mihin kipattiin kaikki nestemäinen. Poltettavat muovit yms. (kota-) padan alle. Ja tulta perään! :) Saunan kiukaaseen/uuniin ei laitettu mitään muovia eikä vast., tietenkään. Niin ja - viet sen ämpärin tunki-ol-LE :))))
Ilmastonmuutos? - ei nyt yhdestä maatalosta voi koko ilmasto mennä sekasin.
Keskimäärin kerran päivässä. Meillä vain sekajäte ja paperinkeräys. En ala säilömään mitään maitotölkkejä jne ja ajaa autolla useamman kilometrin et saan ne vietyä.
Kerran viikossa muut roskat, kesällä biojäte pari kertaa viikossa. Myös vaipparoskis pari kertaa viikossa.
kertaalleen