3 päivän kaupunkiloma budjetti?
Mitä varaisit budjetiksi? 2 aikuista ja 1 lapsi. Kohteena Riika, eli ei mikään hirveän kallis paikka.
Kommentit (3)
100e/henkilö/päivä on aika minimimitoitus.
Vierailija kirjoitti:
No mieti miten paljon syötte, onko tarkoitus shoppailla, käyttää taksia jne. Halvemmaksi tulee kuin lomailu esim Helsingissä.
Tiedä sitten, tuleeko halvemmaksi. Me, kaksi aikuista olemme vierailleet Helsingissä ( keski- suomesta) vuosia kesäisin. Nyt meni koronankin vuoksi muutama vuosi pois. Otettiin hiljan matkat taas ja hotelli kolmeksi vuorokaudeksi. Hotellissa on aamiainen, mitä olemme pitäneet tärkeänä ja ensisijaisena. Samoin sijainti. Huone kahdelle 78
e/ vrk. Matkat bussilla 12,80e/ hlö / sivu.
Pidämme edullisena ja noiden päälle yksi lounasruoka päivittäin( hyviä, edullisia lounaspaikkoja on tiedossa ennestään), iltapalaa tms. Paikallisliikenteen vuorokausiliput 2 vrk: lle.
Liikumme ympäri Helsinkiä ja käytännössä vain yövymme hotellissa. Katsellaan ja käydään eri paikoissa, museoissa jne..koko reissun budjetti / henkilö n 300e ja se on riittänyt aiemmin. Uskomme, että riittää nytkin.
No mieti miten paljon syötte, onko tarkoitus shoppailla, käyttää taksia jne. Halvemmaksi tulee kuin lomailu esim Helsingissä.