Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Raskaus ja vatsanpolte/närästys, pahoinvointi

Vierailija
04.02.2010 |

Mä olen raskaana rv 8+4 ja jatkuva etova olo ja oksettaakin aina välillä ja tuntuu, että vatsa ei ole ollenkaan normaali. Kun oksentaa helpottaaa vähäksi aikaa, mutta sitten alkaa vatsaa polttelemaan ja taas sen takia huono olo. Mikään ruoka ei tunnu sulavan, vaan vatsa tuntuu täydeltä. Onko muilla samanlaista vai pitäisikö mennä lääkäriin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuvittelin, että helpottaa synnytyksen jälkeen. Niin ei kuitenkaan käynyt, sillä närästys johtuikin palleatyrästä. Ei kiva.

Vierailija
2/4 |
04.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli samanlaista, kaikissa kolmessa raskaudessa. Viikon 15 jälkeen alkoi pikkuhiljaa helpottamaan tässä viimeisimmässä, varmaan samoihin aikoihin kahdessa edellisessä. Niin ja ummetus tuli vielä kaupan päälle, tosin en kyllä kovinkaan paljoa saanut pysymään sisällä ylipäätään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja edelleen jatkuu, rv 32. keskivaiheilla närästys hieman helpotti, tuli vaan jostain ruoka-aineista tai sillon jos ei samantien syönyt jotain kun oli nälkä, mutta viikolta 20 alkaen tämä on vaan pahentunut. nykyseltään herään noin tunnin välein yöllä, kun korventaa niin paljon. välillä päivällä on niin paha närästys, että laatta lentää. tähän mennessä mulla on mennyt paketillinen (96 tabl) rennietä ja eilen kävin ostamassa uuden pakkauksen, kun mikään muu ei tunnu tähän vaivaan enää auttavan. aiemmin syöminen/veden - siis nimenomaan veden - juominen helpotti hetkeksi, mutta enää siitäkään ei apua ole.

Vierailija
4/4 |
04.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paha oli tulee ja menee päivän mittaan, vatsa ei toimi tai on ihan sairaasti ilmaa.

Illalla iskee superhuono olo - ei onneksi töissä.

Helpotti viimeksi joskus viikon 10 jälkeen, mut kyl tää väsyttävää on, vaikka kuinka söis hyvin.