Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ympäristö- ja koneystävällisiä pyykinpesuaineita tiedätte ja mistä niitä voi ostaa?

Vierailija
24.07.2008 |

Olemme ostamassa uuden pesukoneen, jonka kanssa haluaisin ruveta käyttämään vain ympäristölle ja koneelle hellävaraisempaa pesuainetta - mitä eri merkkejä tiedätte ja onko niistä hyviä kokemuksia? (Puhtauden kustannuksella kun en kuitenkaan halua ympäristöä säästää...) Mikä se oli se aine, jota pesuaineesta ei saisi löytyä, joka kerääntyy koneeseen vähitellen?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja käsittääkseni kaikki nestemäiset ovat sitä.

Vierailija
2/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos on niin valitse fosfaatillinen pesuaine esim. Serto

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.iloinenmaapallo.fi/ruohonjuuri/index.php?cPath=62_64



Ole hyvä- pesuaineet ja pesupähkinät.Ovat varmasti ympäristö- ja koneystävällisiä tuotteita.

Vierailija
4/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun EKO-pyykinpesujauhe. Sitä saa kaikista isoista marketeista ja puhdasta tulee! Mä käytän huuhteluaineen sijaan väkiviinaetikkaa, se pitää myös konee kuosissa jos vesi on kovaa.



Noi pesupähkinät on ok, itse käytin niitä vuoden verran, mutta niiden ympäristöystävällisyys on kyseenalaista, kun ne rahdataan niin kaukaa. Puhtaampaa sitäpaitsi tulee mun mielestä pesuaineella.

Vierailija
5/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

On zeoliititon ja muutenkin ympäristöystävällinen. Saa lähes kaikista kaupoista.

Vierailija
6/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos talo on kunnallistekniikan piirissä. Fosfaatti on nykyisin helposti poistettavissa jätevesistä, joten sitä ei tarvitse pelätä, jos ei ole oman imeytyskentän varassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

silloin joku eko-merkitty pesuaine. Kannattaa välttää myös ylimääräisiä hajusteita ja väriaineita, sekä kiinnittää huomiota pakkausmateriaaleihin. Vedenpuhdistamolla saavat fosfaatin poistettua käsittääkseni lähes täysin, joten se ei pääse rehevöittämään vesistöjä.



Jos taas on oma kaivo ja mahdollisesti joku imetyskenttäjuttu, niin silloin kannataa vältellä fosfaattia, joka siis rehevöittää vesistöjä. Usein käytetään fosfaatin sijasta sitten zeoliittia, jota ei missään nimessä kannata laittaa pesukoneeseen sitä hajottamaan. Zeoliitti on just sitä, joka kertyy möhnäksi koneeseen ja pistää masiinan rikki. Vaihtoehdot onkin sitten aika vähissä, lähinnä ne on nestemäisiä pesuaineita, joissa sitten pakkausmateriaalit on aina muovia :( Joissain ekokaupoissa on täyttömahdollisuuksia, mutta jos asuu niin skoogessa, ettei ole viemäriverkkoa, ei ehkä ole sitä ekokauppaakaan lähellä, joten se siitä. (nimim. kokemusta on)



Näin minä olen käsittänyt nämä jutut, korjatkaa joku, jos olen väärässä.

Vierailija
8/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai Sertokin on siis ihan "hyväksyttävä"? Luulin, ettei tavan marketeista saa mitään todellista eko-pulveria, mutta hyvä jos saa. Pitääpä kokeilla noita ehdottamianne, eiköhän sieltä se oma suosikki pian löydy. Ihan kerrostalossa asutaan, joten imeytyskentistä (never heard, by the way) tms. ei tarvitse kantaa huolta - onneksi.

-Ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

zeoliitillistä pesuainetta vesistön rehevöitymisen vuoksi, tosin nykyisin on pystytty poistamaan 90 % fosfaatti pois jätevesistä kaupunkialueilla. Viemäriverkoston ulkopuolella haja-asutusalueilla suositellaan zeoliittia.

Zeoliitti tukkii pesukoneen väärinkäytettynä. Eli annostele oikein, käytä pesukonetta tyhjänä 90 asteessa välillä ilman pesuainetta. Näin kone puhdistuu zeoliitin jämistä. Uudet pesukoneet on vettä säästäviä ja liika pesuaine ei pääse huuhtoutumaan pois. Sama ilmiö on, kun täyttää koneen liian täyteen.



Nestemäisissä pesuaineissa käytetään sitraattia joka on kalliimpi kuin zeoliitti tai fosfaatti. Tosin on pulvereita joissa zaeoliittia ei ole.

Zeoliitti on veden pehmennysaine.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi yhdeksän