Ihmetyttää "niuhot" Huutisostajat. Ov
Monesta palautteesta saa lukea kuinka huutaja valittaa myyjälle kuinka vaatteessa oli millin kokoinen tahra tai reikä. Tai kirja oli kulunut. Jos on noin tarkka, niin miksei suosiolla osta kaupasta uusia?
Kommentit (6)
näin palautteen, jossa joku kitisi että mekkoon oli ommeltu tasku uudelleen _väärällä värillä_ -> siis oli maininta uudelleen ompelemisesta!
Tai alle euron maksanut vaate oli melko nukkainen, mutta kelpannee kotioloihin! Huoh! Ostakaa kaupasta!
Aloittelevana huutismyyjänä meni ohi, en huomannut että käytetyssä bodyssa oli haaranperin kohdalla joku pieni silmäpako. Bodyn hinta oli jotain 20 senttiä + postikulut. Tuli neutaali palaute.
Toinen kerta oli kun möin kenkiä, jotain lenkkareita tms. En oikeasti muistanut, että olen ilttiin /läppään kirjoittanut lapsen nimen. Joten ei ollut myynti-ilossa mainintaa. Kirjoitan sen aina siihen, päiväkodissa huomataan ja lapsi tunnistaa itsekin kenkänsä. Muuta vikaa ei kengissä ollut, taisi olla kangaroosin uudenveroiset vähän käytetyt lenkkarit .. 7 euron lenkkarit + ostajalle postikulut. Pyysi hinnan alennusta.
Nykyisin käyn vaatteet ja kengät tosi tarkasti läpi ja ilmoitan jokaisesta nuppineulan pään kokoisesta risauksestakin.
Niinpä pesunukkaiset ja haaraneppien purkaumista korjatut bodyt ovat saaneet ihan hvyän hinnan, on ollut huutokisoja, joten eivät ole voineet valittaakaan. Ainakaan eivät valittaneet, nämä ostajat, kun pesunukkansa saivat, kuten olin kuvannutkin.
tahraisia tai rikkinäisiä vaatteita. Siksi toivonkin myyjiltä huolellisuutta ja että tällaiset olisi mainittu kohteen tiedoissa.... osaan sitten jättää tällaiset kohteet väliin.
Muutama tahrainen/rikkinäinen on kyllä tullut ostettua... olen laittanut myyjälle asiasta viestiä ja palautteen olen useimmiten laittanut positiiviseksi
tahraisia tai rikkinäisiä vaatteita. Siksi toivonkin myyjiltä huolellisuutta ja että tällaiset olisi mainittu kohteen tiedoissa.... osaan sitten jättää tällaiset kohteet väliin. Muutama tahrainen/rikkinäinen on kyllä tullut ostettua... olen laittanut myyjälle asiasta viestiä ja palautteen olen useimmiten laittanut positiiviseksi
Sä et voi vaatia, että myyjä ostaa suurennuslasin ja käy kaikki rätit milli milliltä, ettei vaan missaa jotain pikkuruista reiän alkua tai tahraa!
Mekin myytiin jonkin aikaa huutiksen kautta, mutta sitten alkoi tympiä.
Ymmärrän sen, että huutajat haluaa mahdollisimman tarkkaan tietää mitä ostavat, mutta mulla ei kertakaikkiaan aika enää riittänyt kaiken nippelin ja nappelin mittaamiseen ja kuvaamiseen.
Huonekaluissa oli joskus ongelmia, kun värisävy olikin aavistuksen liian väärä ostajalle jne.
Palautteet oli aina ihan ok.
ja sen vuoksi neutraali palaute! :D
Uskomatonta, menisi tosiaan kauppaan ostoksille.