Koirat on vähän hölmöjä. Katselevat suoraan silmiin kieli pitkällä kuola valuen
Kommentit (12)
Mitä itse teet, jos joku katsoo sinua silmiin? Niin, samaa. Muista pyyhkiä suupielesi.
Mikähän kumma siinä on, että kissojen omistajat eivät keksi lemmikeistään mitään hyvää sanottavaa vertaamatta niitä koiriin?
Koiranomistaja: Rekku on hauska, uskollinen, turvallinen, reipas ja rauhallinen kaveri.
Kissanomistaja: Misse ei ole koira.
Koira hikoilee kielen kautta, ei ihon.
Orjan mentaliteetti koiralla, odottaa Mestarin käskyjä.
Koirat on paljon fiksumpia kuin kissat. Minulla on molemmat. Kissa ajattelee vain itseään ja omaa etuaan. Jos olisi yhtään fiksumpi, se huolehtisi myös omistajansa tyytyväisyydestä.
Olen kissaihminen, jolla sattumalta on koira. En näe luonteessa mitään eroja. Koiran voi helposti kasvattaa kissaksi
Vierailija kirjoitti:
Orjan mentaliteetti koiralla, odottaa Mestarin käskyjä.
Ihmiset ovat hölmöjä kun luulevat koirien olevan hölmöjä orjia. Orjuuttaa voi pakolla tai luomalla "vapaaehtoisuuteen" perustuvan orjuuden. Koira opettelee pari temppua ja näyttää söpöltä tai hölmöltä hoivaviettiä herättävältä ja saa ihmisen orjana ruokkimaan ja juoksemaan perässä. Kissat näyttää söpöiltä ja herättävät hoivavietin esittämällä neroa, jolta ei tavalliset arkijutut suju. Koiramaisia hölmöjä kissoja ja kissamaisia ylväitä koiria unohtamatta.
Ihania persoonia löytyy molemmista.
Vierailija kirjoitti:
Orjan mentaliteetti koiralla, odottaa Mestarin käskyjä.
Vietäpä päivä vaikka huskyn kanssa ja kerro sitten lisää. :D
Toisin kuin mikään muu eläin, koira saa oksitosiinia kun katsoo ihmistä silmiin. Samaa tapahtuu ihmiselle. Oksitosiini on rakkaushormoni, jota erittyy mm. äidin ja vastasyntyneen aivoissa. Syy siihen, miksi jotkut ihmiset kohtelevat eläintä kuin lasta ja siihen, miksi koirat ovat niin auttamishaluisia.
Samaa ei tapahdu kissoilla.
Niinpä