Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kauheimmat/epäonnistuneet DIY projektit

Vierailija
18.01.2022 |

Onko teillä ollut DIY projekteja mitkä ovat joko epäonnistuneet / ovat sitten lopulta olleet aivan hirveitä lopputuloksia?

Meillä kävi näin että joskus ohimennen mainitsin äidilleni että mun pitää ostaa uusia alushousuja kun niissä on tosi "kovat" ne reunat. No, hän oli sitten päättänyt että "tehdäänpä jotain niille" mun ollessa muualla ja oli sit leikannut ne haaraosat irti KAIKISTA mun omistamista alushousuista ja oli laittanut jotain pehmeämpää kangasta niihin. Jooo, ajatuksena kaunis ja lämmin ja tiedän että hän ajatteli mua, mutta kun se kangas oli niin pehmeää ja rikkoutuvaa että se meni silleen "rullalle" ja ikävästi rullautui alapään ja perseen väliin :D

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaimo päätti että omistamamme Lokki lamppu tarvitsee muodonmuutoksen ja kieli pitkällä teki töitä sekä suunnitteli. Laittoi siihen niitä D-C Fix sisustusmuoveja. Lopputulos oli aivan järkyttävä. Eihän se helkkarin muovi edes lähtenyt kunnolla pois vaan jäi sellaisia epämääräisiä homeen näköisiä pilkkuja ja isompia kuvioita siihen lamppuun. Totesin vain että toisten et kyllä pilaa meidän design huonekaluja.

Vierailija
2/5 |
18.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koe että mikään DYI kokeilu olisi kauhea, vaikka lopputulos ei olisi onnistunutkaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suunittelin ja rakensin itse opiskelijayksiöni nukkumasyvennykseen parven. Puuosat sahautin paikallisessa liikkeessä.

Parvi hajosi jo ensimmäisenä yönä, onneksi ennen kuin olin ehtinyt vielä nukahtaa. Parvi niiasi joka suuntaan ja lopulta meni linkkuun kahdelta sivulta ja tuli alas.

Vierailija
4/5 |
18.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saatiin jostain (taisi olla miehen veljeltä tai serkulta. En nyt muista) paljon puita. Siis erilaisia ja erikokoisia puun kappaleita. Minä sain sitten idean että teen "ihan itse" sellaiset sisustustikkaat jotka maalaan valkoisella maalilla. Näin tein. Voi luoja, lopputulos oli aivan jäätävä ja vielä kun se maali oli kuivanut, niin lapsemme 2V oli alkanut niissä kiipeämään ja eikös ne sitten hajonneet. Mun naulaaminen oli ollut niin ja näin ja muutenkin  osa puista taisi olla vähän lahonneita. Mutta, kyllä silti suurin syy taisi olla mussa! :D

Vierailija
5/5 |
18.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nauroin tuolle aloittajan jutulle! Mutta siis. Hiukan samanlainen juttu täällä. Tosin se oli anoppi joka oli päättänyt yksmalkaan ollessaan hoitamassa esikoistamme mun ja miehen ollessa synnärillä että tekee jostain vanhoista verhoistamme (kysymättä meiltä) meidän sängyn tyynyihin tyynynpäälliset. Aivan järkyttävät niistä tuli ja itku melkein tuli (tosin syytän myös sitä että olin ihan hormonipöllyissä päästessäni kotiin) kun näin ne kammottavat, huonosti ommellut tyynyliinat jotka oli jo neulottu kiinni tyynyihimme/tyynyjen sisus laitettu noihin tyynyliinoihin. Aivan kaikki hiukset ja karvat jäi kiinni noihin tyynyihin ja oli todella tukala nukkua kun ne karvat pisteli. Oltiin tuohon aikaan aika pa kun mies menetti työpaikkansa ja myimme suurimman osan kamoista ennen synnytystä että saatiin kuopukselle kaikki mitä tarvittiin. Noita tyynyjä oli pakko käyttää, kunnes sitten saimme ostettua uudet ja heivattua nuo kammotukset mäkeen.