Onko sinulle tehty kosmeettisia leikkauksia?
Miten paljon ihmiset muokkaavat ulkonäköään ja mistä syystä ja missä käyvät asian hoitamassa.
Minulle on tehty silmäluomileikaus, mutta siitä sain ihan kelakorvausta kun katsottiin terveydelliseksi haitaksi, silmäluomet olivat raskaat ja lähes roikkuvat silmän päällä. Kirjaimellisesti siis ei ollut kosmeettinen leikkaus, vaikka siksi sinne hakeuduin. Oli vain iloinen yllätys, että siitä saikin pienen kelakorvauksenkin. Se oli kyllä varsin nimellinen jotain €60.
Yksityisellä kävin Suomessa.
N54
Kommentit (5)
Olen harkinnut silmäluomileikkausta, mutta jännittää ihan kauheasti. Myös alaluomien silmäpussit pitäisi leikata. Onnistuuko samalla? Miten sinulla sujui leikkaus? Kiitos vastauksesta. N. 59v.
Yes i have https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Lymphogranuloma_venereum
And maybe 200 Finish girls🍌
Vierailija kirjoitti:
Olen harkinnut silmäluomileikkausta, mutta jännittää ihan kauheasti. Myös alaluomien silmäpussit pitäisi leikata. Onnistuuko samalla? Miten sinulla sujui leikkaus? Kiitos vastauksesta. N. 59v.
En osaa sanoa onnistuuko samalla molemmat, minulta leikattiin vain yläluomet. Ei tarvitse jännittää, minä kyllä suosittelen. Leikkaus ei ollut paha vaikka tunsi kun verta valui silmiin (siis puudutuksesssa tehtiin) Kävin lymfahieronnassa jälkeen, että turvotus helpotti nopeammin. Parani nopeasti ja arvet jäivät sinne luomikuoppaan ei niitä edes näe. Ilme avartui eikä näytä niin väsyneeltä. Pikku pienet tikit piti poistaa reilun viikon päästä samassa paikassa, työterveys ei pystynyt poistamaan niillä ei ollut niin pieniä vermeitä. Käy jossain lääkärissä konsultaatiosta, ne osaavat arvioida kokonaisuutta
En ole päivääkään katunut!
Ap
Kiitos ap. Pitää mennä konsultointiin. N.59v.
Sama tehty minullakin. Olen nuorempi kuin aloittaja.