Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

9 €/ pvä verkkokaupan ylläpitäjälle

Vierailija
23.12.2021 |

Törmäsin moiseen työilmoitukseen. Hienoa tietty, että siinä on jollekin pitkäaikaistyöttömälle työllistymismahdollisuus. Samalla kyseessä on IT-alan työt, tehtävässä jossa palkka on usein 2000-2500 €.

Jos tehtävään valitulla on ne vaadittavat taidot, eli hyvät viestintätaidot ja kirjoittaa hyvää tekstiä ja lisäksi IT-alan perusteet hallussa, luultavasti onnistuu myös se, mitä noilla työkokeiluilla kai testataan, eli osaako sitoutua joka päivä töihin menoon.

Miksi ei suoraan palkkatuella palkkaus? Onhan siinäkin koeaika mahdollinen.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ei suoraan työsuhteeseen? Koeaika se on siinäkin.

Vierailija
2/4 |
23.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miksi ei suoraan työsuhteeseen? Koeaika se on siinäkin.

Totta sekin, mutta ihan hyvä systeemihän palkkatuki on, koska se voi mahdollistaa uuden työntekijän palkkauksen tilanteessa, kun siihen ei olisi muuten varaa. Ja hienoa, että tarjotaan mahdollisuutta nimenomaan työttömälle. Mutta tuo työkokeilu alle saa kyllä ainakin itsellä huonon fiiliksen. -ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Palkkatyö on aina ensisijainen tavoite, eikä työkokeilijalla saa koskaan korvata työntekijää."

https://tyopaikat.oikotie.fi/tyontekijalle/artikkelit/tyokokeilu-nain-k…

Kyllä tuo ilmoituksen tehtäväkuvaus ihan jo oikealta työltä kuulosti. Lähde ap, joka on aikoinaan työskennellyt vastaavissa tehtävissä.

Vierailija
4/4 |
23.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kuusi