Suomeen Marinin vähemmistöhallitus. Kiitos.
Miksi roikottaa mukana hallituksessa vaikka kepulaisia, jotka ovat vähän väliä iltalypsyllä eikä silti kannatus nouse. Vähemmistöhallitus saattaa pysyä pystyssä, jos noudatetaan tiettyjä sääntöjä. Tärkeät asiat saadaan läpi ja välikysymyksessä monet äänestävät tyhjää. No Kokoomus (ehkä PSkin) pitää monia päätöksiä väärinä. Jos ne olisivat kokkareille sopivia, niin sanotaan toimenpiteitä ainakin riittämättömiksi. Näin se menee. Ja hauskaa on.
Kommentit (3)
Miksipäs ei. Voidaan katsoa mallia Ruotsista. Magdalena Andersson ehti olla pääministeri vain 7,5 tuntia. Ja nyt on kai Anderssonin toinen hallitus ennätysvauhtia kasassa. Ei tule hallituksessa Suomelle tyypillisiä riitoja.
Seuraavaa hallitusta kasaa mitä todennäköisimmin Kokoomus. Aisaparina SDP. Sitten tuleekin vaikeuksia. Orpo tarvitsee tukea Keskustalta viedäkseen nostamiaan asioita läpi. Marin voisi vaatia Vasemmistoliittoa ja Vihreitä mukaan. Kepua närästää Vihreät. Mitenkä siinä käy? PS on kuvioista ulkona kuin lumiukko. Oli sitten hallituksenmuodostaja kuka hyvänsä.
Meillä ei ole pitkiin aikoihin ollut vähemmistöhallituksia, joten en tiedä miten käytännössä toimisi. Monissa maissa kyllä toimii ihan kohtalaisen hyvin. Pääministeri neuvottelee asiakohtaisesti aina oppositiopuolueiden kanssa ja etsii liittolaiset kyseiseen asiaan. Täysin mahdollista sinänsä. Pääministerin täytyy olla aika hyvä neuvottelija kyllä varmaan käytännössä.