Hongkong esti uuden variantin siellä, sillä heillä 2 vk karanteeni tulijoille. Miksei Suomessa. Linkki
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9834a4a5-3823-4912-b4d8-12aaa021f73d
Suomeenkin pitäisi ottaa 2 vk karanteeni tänne tuleville (vaikka olisi rokotukset ottanut), sillä noin voitaisiin ehkäistä tai hidastaa uuden variantin tulo.
Kommentit (11)
Et ole kahdessa vuodessakaan vielä oppinut että Suomen laki ei mahdollista pakkokaranteenia.
Suomi on rajat auki hölmölä. Siksi.
Kuulostaa jonkinlaiselta spektaakkelilta.
Muista hamstrata vessapaperia, ap!
Ei tänne mitään karanteenia saada koska Finnair ja Mara alkavat muuten itkemään menetettyjä voittoja ja bonuksia.
Suomeen (pks-seutu ja Ruotsin rajaseutu) tulee niin paljon työntekijöitä rajan takaa, että 2 vkon karanteenit tekee monella alalla hallaa työvoiman saatavuudelle.
Rajoitukset pois ja paluu normaaliin. Kiitos.
Ehei kirjoitti:
Ei tänne mitään karanteenia saada koska Finnair ja Mara alkavat muuten itkemään menetettyjä voittoja ja bonuksia.
Mara on kyllä osoittautunut koronapandemian aikana todelliseksi vinkujaksi. Jollain keinolla he saivat kepun uhkailtua puudelikseen. Toisaalta kun kepusta on kysymys niin ei siihen paljon vaadita. Kepu pettää aina ja useamminkin.
Vieras työvoima pitäisi myös laittaa joka kerta 2 vk karanteeniin. Ihan kuten muutkin tänne tulevat.
Monet menevät joululomalle kotimaihinsa ja sieltä sitten taas tänne.
Suomen pitäisi vihdoin ottaa järeämmät toimet käyttöön.
Voisimme hidastaa mutantin saapumista siten, että korjattu rokote ehdittäisiin kehittää ja pistää ennen sitä. Rokotteen muuntelun sanottiin olevan helppoa.
Siksi, että uusi variantti halutaan Suomeen tekemään tuhojaan yhteiskunnassa. Siksi.