Epäilen, että sain viime yönä aivoinfarktin tms.
Aamuyöstä heräsin kesken unen outoon pakokauhun tunteeseen.
Näin jonkun hahmon pyörivän lähelläni. Paniikissa yritin nousta ylös, mutta en pystynyt liikkumaan. Pian kuitenkin pystyin liikuttamaan itseäni, mutta vasen puoli tuntui halvaantuneelta. Siis jalka ei toiminut. Tuntui myös, että poski olisi roikkunut enkä pystynyt.
Raahauduin peilin eteen ja näin poskeni roikkuvan hieman. Olin jo soittamassa ambulanssia.
Hetken kuluttua olo alkoi helpottua ja tunsin taas itseni normaaliksi.
Huomasinkin olevani sängyssäni ja kaikki toimi ihan normaalisti.
Ilmeisesti peilillä käynti olikin unta. En kuitenkaan ole ihan satavarma.
Unisena jatkoin päätinkin jatkaa nukkumista ja nyt olo on ihan normaali.
Pitäisikö käydä lääkärissä?
Kommentit (16)
Tyypillinen koronarokotteen aiheuttama oire.
Painajaisunelta tuo enemmänkin kuulostaa. T. ainoinfarktin kokenut
Hyvinhän voit kun kykenit tänne kirjoitaa jo 17.10.22 kello 8:32. Jos todelisuudessa olisi tapahtunut?Olisit lähtenyt päivystykseen heti!
Wikipedian mukaan pahuus on ollut läsnä. Ajattelitko palstaa ennen nukkumaanmenoa?
Ihan perus unihalvaus. Eli näit unta.
Mullakin on ollut unihalvauksia paljonkin aikanaan. Aluksi pelottavia mutta niihinkin tottuu.
Vältä selällään nukkumista, liiallista kofeiinia ja liikaa valvomista niin ehkä oli sun eka ja vika unihalvaus :)
Ei siis ole mitenkään vaarallista eikä lääkäriä tarvita lainkaan.
Monet sen onkin jo sanoneet, mutta se oli unihalvaus.
Melko luultavasti et ole oikeasti edes noussut sängystä. Jos sulla ois ollu infarkti päällä ja olisit noussut niin melko epätodennäköistä, että olisit palannut takaisin sänkyyn nukkumaan. Etenkään, kun selvästi ymmärrät vakavuuden ja olet huolissasi.
Nukkuessa ja unihalavauksessa voi olla outoja tuntemuksia. Saatoit saada lievän halvauksen, mutta uni jatkuikin ja aivosi käänsivät sen unessa kohtaukseksi. Oletko muuten kovasti huolissasi terveydestäsi tai stressaantunut? Se selittäisi tuon. Eli tuskin oikeasti infarktin saanut ja ylös noussut ihminen enää palaisi nukkumaan. Eihän se tietysti mahdontonta ole, mutta ei nyt kuulosta ihan ykkös teorialta.
Itse lisään, että unihalvauksen lisäksi kyseessä oli valveuni. Itse saan valveunia, ja nekin ovat ihan kammottavia.
Käy lääkärissä, jos oli lievä aivoinfarkti, niin seuraavat siellä ettei ole tulossa toinen.
Moni on kuollut tai halvaantunut koronarokotteen seurauksena...
Vierailija kirjoitti:
Moni on kuollut tai halvaantunut koronarokotteen seurauksena...
Ei seurauksena vaan jälkeen. Rokote ei tee ihmistä kuolemattomaksi.
Minä koen noita unihalvauksia aina silloin tällöin. Ovat epämiellyttäviä, mutta täysin vaarattomia.
Kuulostaa lievältä unihalvaukselta. Pahimillaan nuo kohtaukset ovat ihan kamalia jatkuvat minuutteja etkä pysty liikkumaan ollenkaan.