Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huomenna pitkästä aikaa mittauttamaan silmänpaineet

Vierailija
12.10.2021 |

Kävin viimeksi näöntarkastuksessa 5-6 vuotta sitten ja samalla mitattiin silmänpaineet. Kävin Specsaversilla ja jäi kyllä aika pa5kan maku suuhun. Kun silmänpainemittauksen tulos oli 21, niin ne tytöt (optikot vai mitä lie) tutkivat silmät suurina niitä tuloksia ja alkoivat kuiskia keskenään kuin olisivat lukeneet kuolemantuomiota. Jäin siihen odottamaan, että joku tulisi auttamaan silmälasien kehysten ja piilolinssien valinnassa, mutta tunnelma oli kuin hautajaisissa, eikä mua huomioitu enää kuin sanomalla että pitäis varata aika silmälääkärille. Mun käynnin tarkoitus oli kuitenkin tilata uudet silmälasit ja saada ylipäätään tiedot piilareidenkin vahvuuksista. Tytöillä meni kuitenkin elämänhalu sen mun silmänpainetestin jälkeen.

Painelin siitä toiseen optikkoliikkeeseen, jossa optikko kertomani jälkeen lohdutti, että 21 on vielä ihan normaalinrajoissa oleva tulos, ja ihmetteli miten siellä Specsaversilla käyttydyttiin niin epäammattimaisesti.

No, silmälääkärille jäi menemättä ihan v*tutuksen takia, mutta nyt huomenna sitten selviää miten paineet on kasvaneet tai onko, kun tosiaan monta vuotta mennyt silmiä tutkimatta kun jäi niin huono fiilis edellisestä käynnistä.

Specsaversin kierrän kyllä kaukaa. Jos mulla on glaukooma, niin se on Specsaversin syytä.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi neljä