Ihanaa että maskisuositus poistui kouluista. Moni lapsi on varmasti helpottunut!
Omani on saanut maskista iho-oireita, opettajat ovat silti käytännössä pakottaneet käyttämään maskia. Tänään lapsi oli todella iloinen, kun luin hänelle uutisista, ettei maskia enää suositella käytettävän kouluissa. Vihdoinkin voi keskittyä taas opiskeluun täysillä!
Kommentit (13)
Elämä on ihanaa kun sen oikein oivaltaa ja kun ...
Vierailija kirjoitti:
Ei poistunut.
Kyllä poistui.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei poistunut.
Kyllä poistui.
Ei poistunut. Harjoittele medialukutaitoa.
oli kyllä niin epäselvästi sanottu, kuin voi olla:
alueelliset viranomaiset voivat edelleen antaa omia maskisuosituksiaan.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Otto Helve totesi torstaina pidetyssä tiedotustilaisuudessa tartuntariskin olevan kouluissa hyvin pieni.
– Sen takia koulussa ei tämän suosituksen mukaisesti tarvitse käyttää maskia.
Myös rokotetuille suositellaan maskin käyttöä edelleen sellaisissa julkisissa sisätiloissa, joissa on paljon ihmisiä lähellä toisiaan.
arvo siinä sitten.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei poistunut.
Kyllä poistui.
Ei poistunut. Harjoittele medialukutaitoa.
"Helven mukaan maskinkäyttösuositusta kouluissa ei enää ole. Maskin käyttöikäraja on 12-vuotiaista ylöspäin.
– Koulujen osalta tartuntariskit ovat hyvin pieniä, Helve sanoo."
Keuhkoilla ei tee myöskään hyvää, ei kenenkään, jatkuvasti käytössä noista irtoaa ties mitä kemikaaleja, suurin osa maaleista vielä valmistetaan jossain Kiinassa eikä voi edes olla varma mitä ne sisältävät.
Vakavasti riskiryhmään kuuluva oppilaan äiti ”kiittää”.😡
Onneksi en ole ammatiltani opettaja.
Vierailija kirjoitti:
Onneksi en ole ammatiltani opettaja.
Opettajat voivat vaihtaa alaa ja sillähän ne aina uhkailevatkin, mutta eivät koskaan toteuta.
Paska päätös, joka vauhdittaa entisestään koulutartuntoja. Se kai on tarkoituskin.
Koulut tiedottavat mahdollisista muutoksista
Koulujen osalta tartuntariskit ovat ylilääkäri Otto Helven mukaan hyvin pieniä. Opetushallituksen juristin, luokanopettaja Laura Francken mukaan THL, opetus- ja kulttuuriministeriö ja Opetushallitus täsmentävät vielä maskisuositusta koululaisten osalta.
Hänen mukaansa vanhempien ja lasten kannattaa vielä siis odottaa, että oppilaitokset ja koulut tiedottavat mahdollisista muutoksista maskikäytännöissä.
– THL:n yleisestä maskisuosituksesta poistuivat viittaukset kouluihin ja oppilaitoksiin ja poistuivat toimenpidetasot leviämis- ja kiihtymisvaiheeseen. Se tarkoittaa, että maskien käytöstä päätettäisiin tarvittaessa paikallisesti ja alueellisesti sen mukaan, minkälainen epidemiatilanne on, Francke sanoo.
Minun lapsi ei ole käyttänyt koko aikana. Sanoin ettei hän käytä ja se riitti opettajille.